Музей Загиблих Літаків це унікальне місце біля Львова, де представлені уламки літаків ДСВ, що впали на території Західної України. Є залишки двигунів, крила, фюзеляжу та панелі приладів. Цілих літаків, на жаль, немає: вони до наших часів не дожили.
Музей працює цілий рік з 10-00 до 17-00 по запису за телефоном 067-1-09-1939 Вхід безкоштовний.
Наш перший літак був знайдений п’ять років тому в полі біля Львова. На місці падіння виявився годинник з особистим номером. По ньому й ідентифікували пілота та борт. Так все і почалося.
Всього було знайдено більше п’ятдесяти літаків. Ми створили спеціалізовану громадську організацію яка здійснює пошук по всій Західній Україні, але, найчастіше, в Карпатах. Складний гірський рельєф захищає деталі літака від грабіжників, більше шансів щось знайти. Приєднуйтеся до офіційної групи організації у ФБ.
Як ми знаходимо місця падіння? Є, звісно що, старі карти та фотографії: але вони приблизні. Шукати навмання часозатратно та трудоємко. Тому, найчастіше, про перспективні місця нам кажуть місцеві мешканці або шукачі монет. Люди, зазвичай, розповідають легенди, що в їх болоті лежить як не танк, то літак. Але характерною ознакою саме літака є наявність алюмінієвих деталей із заклепками. Коли це підтверджується, то ми виїжджаємо на дослідження.
Ідею створити музей нам підказали люди. Ми знаходили літаки, писали про це статті у ФБ а читачі питалися: “Де ці всі артефакти можна побачити вживу?”. От 1 листопада 2020 року таке місце з’явилося в с. Хоросно, вул. Карпатська 12. Ось офіційний сайт музею.
Всього ми вже знайшли понад 50 літаків і видали три книги з їх описом. В музеї ж представлено 12 найцікавіших літаків, кожен зі своєю історією. Тут, наприклад, є залишки Юнкерс-52 з трьома двигунами який, через туман, впав у Карпатах біля с. Мислівка. Є й МІГ-3 зпід Цунева, прародич того самого МІГ-а, що зараз нас кошмарить повітряними тривогами. Ну і як же без унікального американського літака Boston А-20 який збили УПА! Причому не просто збили, а ще й тримали навколо нього оборону від військ НКВС, поки не забрали документи та зброю. Це єдиний літак у ДСВ який збили наші!
Головною метою нашої ГО є пошук та ідентифікація літаків, що впали на території Західної України. Ми шукаємо номер борта чи жетон пілота, потім зв’язуємося з архівами і, в кінці, публікуємо ці дані та встановлюємо пам’ятну табличку. Ось кілька прикладів:
До війни, ми практично щотижня виїжджали на пошуки літаків. Зараз значно менше і лише з благодійною метою. Усі виручені внески йдуть на допомогу ЗСУ.
Біля музею є Лавандові пагорби і ліс, де можна погуляти чи пошукати гриби. Неподалік знаходиться невелика печера з загадковими написами, вона ще до кінця не досліджена. Ось координати печери. Крім Музею, цими краями ще проходять цікавезні маршрути старими палацами та костелами.
З нетерпінням чекаємо перемоги та нових, вже сучасних експонатів. Плануємо розширити експозицію з російськими МІГ-ами, гелікоптерами КА-52 та шахедами! Якщо можете допомогти з експонатами – пишіть у Месенджер!
“Музей Загиблих Літаків” працює цілий рік, але лише по запису за телефоном +38067-1-09-1939, чи у Месенджері. Є екскурсії, можна під’їхати автобусом класу Еталон. Експозиція цікава, насамперед, на дорослих людей що знають історію. Дітям до 14 років, зазвичай, тут нудно. Зате поруч є ще Бананова Ферма, Лавандові поля та пасіка, де їм точно сподобається!
Ось відео-огляд музею.
—
Сподобалася стаття? Тоді підписуйтеся на наш Телеграм канал щоб знати більше цікавих місць, куди поїхати біля Львова. Наприклад:
2 коментарі
В нашому музеї поповнення, маємо багато нових цікавих експонатів. Серед них видовищні авіабомби часів Другої Світової Війни, великий кусок хвоста від Ju-52 і, навіть, кулемет MG-131 від німецького Focke Wulf.
Всередині музею Загиблих Літаків
Нові великі деталі в Музеї Загиблих Літаків
Кусок хвоста від літака Junkers-52
Все це нам дісталося від Миколи Жолтовського з Галицького авіаційно історико технічного товариства. Вони ще за Союзу обходили місця падіння літаків на Довбушанці, коло Яйка Ілемського та інші й зібрали все, що на той час, залишилося. Був в них і свій музей на вул. Нечуя-Левицького, ось лінк на відео. З настанням незалежності приміщення у них відібрали, а більшість деталей зникло.
Всередині музею Галицького авіаційно історико технічного товариства
Ця авіабомба була пробила два поверхи і застрягла в будинку. Сапери її знешкодили і ось вона тепер в нас
Циліндр з головою від Ju-52
Авіаційна бомба ФАБ-50
Та навіть те, що залишилося, вражає! Відвідайте Музей Загиблих Літаків та переконайтеся в цьому самі! А хто вже тут був, сміло можете їхати ще раз: воно того вартує!
Німецький кулемет MG-131
Німецький кулемет MG-131
Ось відео з новими експонатами!
Ця велика деталь від того самого німецького літака Messerschmitt, про який співали Брати Гадюкіни у пісні «Ой лихо». Вона знаходилася на крилі між двигуном та кабіною пілота. Цікаво, що деталь виготовила у 1940 році компанія Gotha, пізніше постачальник трамваїв для Львова.
Частина літака Messerschmitt BF-110
Розташування цієї деталі на літаку
1940 рік, завод Gotha в Німеччині
Зрештою, фірма Bosh теж не гребувала військовими замовленнями. В “Музеї Загиблих Літаків” є частина радіостанції літака Heinkel He 111 з впізнаваним лого сучасних котлів і порохотягів.
Електронний блок фірми Bosh в Німецькому літаку часів ДСВ
Цей же блок, крупним планом
Про BMW взагалі мовчу. Є ще Kolbenschmidt, яка добре відома мотористам бо випускає одні з кращих поршнів для вантажівок та легкових авто. Під час Другої Світової Війни вони робили поршневу для авіа-двигунів фірми Junkers 🙂
Двигун фірми BMW від літака Ju-52
Двигун фірми BMW від літака Ju-52
Поршень від двигуна Jumo що стояв на літаку He-111
Коли Гадюкіни співали :
«Микола бомбу мав під стрихом
Сорок років пролежала»
то йшлося, безумовно, про радянські авіабомби ФАБ-50 (Фугасно-Авіаційна-Бомба 50 кг). На відміну від німецьких, вони часто не вибухали і перетворювалися на «трофеї» для місцевих.
Радянська бомба ФАБ-50 часів ДСВ
В Музеї є бомба яка не здетонувала і застрягла у львівській кам’яниці. Щоб не було як «на сорок перший сі зірвала» її знешкодили та здали на металобрухт. А звідти бомба вже потрапила у музей ГАІТЕТ і до нас.
Радянська бомба ФАБ-70 яка застрягла в будинку і не вибухнула
Це лише частина історій, які можна почути у «Музеї Загиблих Літаків». Працюємо за попереднім записом по телефону, який всі ми вчили на ЗНО з історії 067-1-09-1939 Чекаємо на екскурсії!
Новий експонат Музею Загиблих Літаків
Чекаємо на екскурсії в Музеї!