20 маловідомих місць навколо Миколаєва
20 маловідомих місць навколо Миколаєва

Околиці міста Миколаїв (40 км від Львова) буквально нашпиговані цікавими та маловідомими місцями. Тут є красиві палаци, таємничі підземелля і дивовижні пам’ятки природи.

Ось стислий опис і координати місць. Фотографії клікабельні та ведуть на статті з їх детальним описом.

1. Давні військові підземелля біля м. Миколаїв

Давні підземелля коло Миколаєва
Давні підземелля біля Миколаєва

А чи знали Ви, що навколо нашого Миколаєва є ціла мережа підземних ходів? Їх збудували ще австрійські військові, використавши, як основу, печери Білих Хорватів. Це був повноцінний форт з підземними кімнатами та ходами між ними! В них зберігали зброю та жив особовий склад. Зараз всі вони доступні для відвідувань.

Ось координати звідки варто почати огляд.

2. Закинутий палац в с. Черниця, де знімали серіал

Палац Стефануса-Подлевського, село Черниця
Палац Стефануса-Подлевського, село Черниця

Палац в селі Черниця був збудований в 17 ст. на місці середньовічного замку. За Австрії це був маєток власників села. За Польщі тут відкрили український агрономічний інститут.

Красива вежа, фасад з колонами… Попри свій стан, палац і досі привертає увагу. На початку 90-х років тут все ще вирувало життя, знімали серіал. Так що ж з ним потім сталося? Продовження читаємо тут.

Ось його координати.

3. Підземна криївка УПА, де діяв повстанський госпіталь

Всередині підземної криївки УПА
Всередині підземної криївки УПА

Криївка витесана глибоко під землею в скельному масиві. Зараз вхід туди можливий лише з альпспорядженням через вентиляційний отвір. Але є і засипані «нормальні» входи.

Всередині криївки є п’ять кімнат та коридори, стояти можна на повний зріст. В кімнатах ми бачили залишки речей тієї епохи. І хоча дерево струхлявіло а метал погнив, проте стіни та коридори цілі, наче щойно вчора були витесані.

Ось приблизні координати місця.

4. Печера “Мамонтова-Когутя” біля м. Розділ, де цілий рік можна побачити кажанів

Справжня тектонічна печера коло м. Новий Розділ
Справжня тектонічна печера біля м. Розділ

А чи знаєте Ви, що недалеко від Львова є справжня тектонічна печера? Добратися туди можна машиною чи на велосипеді, а поруч є гарне озеро та ліс для відпочинку.

Вхід до печери знаходиться високо на скелі, а всередині цілий рік живуть кажани! Місце унікальне та непопсове. В печері, навіть, були кістки мамонта та інших викопних тварин. І вся ця краса лише за якихось 50 км від Львова!

Ось координати печери.

5. Палац Жевуських-Лянцкоронських, м. Розділ

Палац Жевуських-Лянцкоронських, м. Розділ
Палац Жевуських-Лянцкоронських, м. Розділ

Перший величезний палац на цій території з’явився у середині XVIII століття і належав роду Жевуських. У ньому зберігалася презентабельна, на той час, колекція живопису.

З приходом радянської влади у палацових покоях облаштували притулок для дітей-сиріт. У другій половині ХХ століття в маєтку діяв санаторій «Розділ».

З 2004 року будівля стоїть закинутою і переживає часи руйнації. В 2023 році почалася реставрація. Зараз доступ до палацу ще відкритий.

Ось його координати.

6. Епатажний ґрот Прийма, де жили неандертальці

Ґрот Прийма в лісі коло Миколаєва
Ґрот Прийма в лісі коло Миколаєва

“Та він же складається з людських кісток”, – подумаєте Ви, вперше побачивши ґрот Прийма. Вода, вітер та мільйони років сонця зробили з пісчаної скелі витвір мистецтва. В суху погоду до ґроту можна підїхати на авто. Пішки від села Верин буде тридцять хвилин приємної прогулянка буковим лісом .

Ось його координати.

7. Німецький літак FW-190  в лісі коло ґроту Прийма

Залишки літака FW-190 знайдені коло ґроту Прийма
Залишки літака FW-190 знайдені коло ґроту Прийма, стенд Музею Загиблих Літаків
Неподалік ґроту Прийма в часи ДСВ розбився німецький літак FW-190. Він виконував тренувальний політ та зіткнувся з іншим літаком. Пілот загинув і був похований неподалік. З допомогою металдетектора на місці падіння досі можна знайти маленькі шматки літака.

Ось приблизні координати місця.

8. Найстаріший дуб Львівщини в с. Верин

Тисячолітній дуб в селі Верин
Тисячолітній дуб в селі Верин

На подвір’ї церкви, де починається маршрут до ґроту Прийма, стоїть тисячолітній дуб. І він ще досі росте! Потрібно мінімум сім людей, щоб обійняти цього велетня. Хто за ці роки біля нього тільки не був. Побувайте і Ви!

Ось його координати.

9. Неоготичний костел Матері Божої Ченстоховської в с. Демня

Красивий костел в селі Демня
Красивий костел в селі Демня

Костел збудований з блоків місцевого пісковика та є однією з визначних пам’яток Демні.  В Першу Світову Війну всередині костелу жили австрійські солдати. Вони його відреставрували та, навіть, розмалювали всередині! Поруч збереглося атмосферне кладовище з мистецькими надгробками. Через село протікає вже повноводна річка Зубра.

Ось його координати.

10. Палац Станіслава Скарбека у с. Заклад

Палац графа Скарбека, с. Заклад
Палац графа Скарбека, с. Заклад

Це величезний та надзвичайно красивий палац у неоготичному стилі. Він збудований в 19ст. графом Скарбеком, тим самим що звіт театр М. Заньковецької у Львові. Палац був задуманий як будинок для сиріт.

З приходом радянської влади тут була тюрма НКВС а потім психіатрична лікарня. Всередину Палацу краще не потрапляти, а от ззовні це дуже навіть симпатична будівля. В мирний час вхід на територію був вільний, під час війни може бути обмежений.

В лісі поруч збереглися руїни каплички, де був похований сам граф Скарбек.

Ось його координати.

11. Австрійський ДОТ біля м. Миколаїв

ДОТ на пагорбі коло м. Миколаїв
ДОТ на пагорбі біля м. Миколаїв

Це австрійська оборонна споруда часів Першої Світової війни. Вона височить прямо над дорогою, контролюючи все навкруги. Всередині є дві підземні кімната, сходи та бійниці з гарним виглядом на навколишні пагорби. Мандруючи цими краями – гріх не відвідати.

Ось його координати.

12. Бандерівські скелі, де також діяла криївка УПА

Бандерівські скелі де колись була криївка УПА
Бандерівські скелі, де колись була криївка УПА

Криївка знаходилась у печері, що видовбана високо в скелі. В ній жило шість українських повстанців. Ранком 12 серпня 1949 року криївку оточили війська НКВС. Не маючи можливості пробитися і, аби не попастися живими в руки ворогові, повстанці пострілялися.

Криївка доступна без обмежень. Поруч є гарний ліс та облаштовані озера для відпочинку. Назва “Бандерівські скелі” нова, стародавня назва – урочище Теребеже.

Ось кординати Бандерівських скель.

13. Закинуте село Гутисько та його костел

Закинутий костел в селі Гутисько
Закинутий костел в селі Гутисько

Колись тут буяло життя, та після Другої Світової Війни село занепало та зникло. Лише руїни костелу нагадують про минулі часи.

В закинуте село все ще веде автомобільна дорога. За десятиліття пустки тут виріс ліс, тому фотографувати костел найкраще у сонячний день коли на деревах немає листя – навесні, взимку чи восени.

Ось його координати.

14. Піч для випалювання вапна, с. Красів

Казкова піч в селі Красів
Казкова піч в селі Красів

Цю піч добре видно з траси на Миколаїв. Вапно звідси колись возили аж у Львів. А зараз це просто красива пам’ятка інженерного мистецтва місцевого значення. Вона вартує, щоб зробити тут зупинку і пофотографуватися.

Ось її координати.

15. Долиною річки Зубра  та закинуті костели

Львівський Єгипет або безпечна та цікава мандрівка навколо Львова
Львівський Єгипет або безпечна та цікава мандрівка навколо Львова

В долині річки Зубра розкинулися мальовничі села з давньою історією. Колись саме сюдою пролягала дорога Львів-Миколаїв, сучасної траси ще не було.

Рекомендую катнути цим древнім шляхом та оглянути руїни середньовічного замку, величні закинуті костели та саму річку. Також, тут є джерело святої води в с. Раковець та розважальний Їжак-парк. Дорога селами значно цікавіша та спокійніша, ніж по трасі!

Ось опис маршруту і цікава стаття про екологічний стан р. Зубра.

16. Закинута насосна станція на місці злиття річок Зубри та Дністра

Закинута насосна станція на місці злиття річок Зубри та Дністра
Закинута насосна станція на місці злиття річок Зубри та Дністра

Річка Зубра бере свій початок у Львові на Сихові. Біля м. Миколаїв вона впадає у річку Дністер, змішуючи чорну міську воду зі світлою сільською. Риба тут водиться, місце для намету є. Також, можна полазити по “заброшці” – місцевій насосній станції.

Ось координати місця і опис еко-маршруту.

17. Закинуте Єврейське кладовище в м. Миколаїв

Єврейське кладовище в м. Миколаїв
Єврейське кладовище в м. Миколаїв

Євреї становили вагому частину населення довоєнної Галичини. Після Голокосту та Радянської влади від них, та їх культури, мало що залишилося.

Навколо Львова збереглося не так вже і багато старих Єврейських кладовищ. Нам вони незвичні та цікаві! Це відгомін історії нашої землі, де кожна плита – витвір мистецтва.

Ось координати місця.

18. Каплиця “Писанка” над Дністром

Каплиця Писанка над Миколаєвом
Каплиця “Писанка” над Миколаєвом

Каплиця “Писанка” — унікальна пам’ятка сучасної архітектури на Львівщині. Вона знаходиться на найвищій точці міста Миколаєва — горі Високий Камінь. 

Каплиця виконана у вигляді великого розмальованого пасхального яйця – «писанки». Обраний орнамент є древнім сакральним візерунком. Красива споруда, увінчана великим християнським хрестом, видніється на відстані декількох кілометрів.

Ось координати місця.

19. Столовий камінь Дірявець в с. Дуброва та три язичницькі печери в с. Ілів

Місцями Білих Хорватів
Місцями Білих Хорватів

Колись на наших землях жили Білі Хорвати. Вони залишили нам древнє городище та кілька культових місць. Одне з них – це жертовний камінь в селі Дуброва. Поруч є казкова Хобітанія – скеля з маленькими комірчинами. Обидва місця дуже фотогенічні та легкодоступні.

В сусідньому селі Ілів є три штучні печери де жили відлюдники. Видовбані вони в скелі пісковика та, за деякими версіями, мали культове призначення. На вершині пагорба знаходяться, також, дві печери природнього походження.

Ось координати каменя в Дуброві та печер в Ілові.

20. П’ять закинутих палаців біля Львова, які варто побачити

Маршрут закинутими палацами біля Львова
Маршрут закинутими палацами біля Львова

В кожного з них своя історія розквіту та занепаду. Попри поважний вік, Палаци все ще вражають красою та величчю. Це пізнавальний авто-вело-мото-фото маршрут вихідного дня.

Палаци перебувають у державній власності. За тридцять років незалежності коштів на їх утримання, на жаль, так і не знайшли. А зараз тим паче: країну потрібно відбудовувати. Тому відвідайте їх, поки не запізно!

Ось тут є карта та координати кожного з них.

21. Хочу ще цікавих місць! 🙂

Сподобалася підбірка? Тоді підписуйтеся на наш Телеграм канал! Там є ще багато цікавих місць куди поїхати. Наприклад:

Десять маловідомих місць куди поїхати навколо Трускавця та Східниці
Десять маловідомих місць куди поїхати навколо Трускавця та Східниці

Куди поїхати та що подивитися, якщо ти відпочиваєш в Трускавці чи Східниці? Є, звісно, розкручені точки типу Тустані чи зоопарку в Меденичах, про них я не писатиму. Натомість розповім про маловідомі та цікаві місця куди, цього року, їздив сам! В статті є координати та детальний опис кожного з місць.

Чи трішки далі:

18+ маловідомих та цікавих маршрутів Карпатами біля Славське та Сколе
18+ маловідомих та цікавих маршрутів Карпатами біля Славське та Сколе

Знаєте цікаве місце яке не увійшло в цей список? Напишіть, будь ласка, про нього в коментарі. Або створіть власну статтю в нас на сайті. Для цього достатньо лише зареєструватися.

Залишити відповідь
Вам також може сподобатися

Підземний Сихів та куди зникло найбільше озеро Львова

А чи знали Ви що Сихів мав колись велике озеро? Воно починалося…

Невідомий тунель у Львові з вул.Наукової до просп.Чорновола, 40 метрів під землею

У це важко повірити, але під Львовом йде величезний підземний тунель завдовжки…

Карпатський маяк або оглядова вежа на горі Цюхів

Це справжній кусочок Європи в диких Українських горах! Такої споруди у Карпатах…

10 маловідомих і цікавих місць в Карпатах біля Яремче та Буковеля

Куди помандрувати і що подивитися в околицях Яремче та Буковеля? Є, звісно,…