Закинуті палаци біля Львова
Закинуті палаци біля Львова

Шукаєте нестандартні місця для подорожі неподалік Львова? Цікавитеся історією та старими будівлями? Тоді ось підбірка з п’яти закинутих палаців, які все ще вражають своєю красою та величчю. Це пізнавальний авто-вело-мото-фото маршрут вихідного дня.

Карта маршруту закинутими палацами Львівщини
Карта маршруту закинутими палацами Львівщини

Більшість палаців перебувають у державній власності. За тридцять років незалежності коштів на їх утримання, на жаль, так і не знайшли. А зараз тим паче: країну потрібно відбудовувати. Тому відвідайте їх, поки не запізно!

1. Палац Жевуських-Лянцкоронських, місто Старий Розділ

Палац Жевуських-Лянцкоронських, місто Старий Розділ
Палац Жевуських-Лянцкоронських, місто Старий Розділ

Резиденція Лянцкоронських знаходиться у глибині великого парку. Протягом кількох століть її розбудовували і розширювали. А сьогодні вона поступово перетворюється в руїни.

Перший величезний палац на цій території з’явився у середині XVIII століття і належав роду Жевуських. У ньому зберігалася презентабельна, на той час, колекція живопису.

Інтер’єр палацу Жевуських - Лянцкоронських у Роздолі
Інтер’єр палацу Жевуських – Лянцкоронських. Фото звідси

З приходом радянської влади у палацових покоях облаштували притулок для дітей-сиріт. У другій половині ХХ століття у маєтку діяв санаторій «Розділ».

З 2004 року будівля стояла закинутою і переживала часи руйнації. В 2023 році палац, нарешті, викупили та взялися відновлювати. Вхід, поки що, вільний.

Ось його координати.

2. Палац Скринських-Чарторийських, місто Журавно

Палац Скринських-Чарторийських, Місто Журавно
Палац Скринських-Чарторийських, місто Журавно

Палац збудований у вигляді підкови із симетрично розташованими двома крилами. Головний фасад прикрашав портик, а ще був великий балкон з колонами тосканського ордеру. На території палацового комплексу був зимовий сад і альтанка, обрамлена чавунною балюстрадою. Навколо палацу було закладено ландшафтний парк.

З радянських часів і дотепер на території маєтку діє дитячий протитуберкульозний санаторій. Палац служив одним з його корпусів до пожежі 2004 року. Хоч і мізерні, у ньому збереглися залишки колишнього оздоблення.

Всередині палацу, сучасний стан. Фото звідси
Всередині палацу, сучасний стан. Фото звідси

По фото зсередини палацу можна побачити, що там місцями навіть гірше, ніж зовні. Вхід охороняється, потрібно домовлятися з сторожом. Після цієї публікації місцева влада заявила про намір реконструювати палац.

Ось його координати.

3. Палац Стефануса-Подлевського, село Черниця

Палац Стефануса-Подлевського, село Черниця
Палац Стефануса-Подлевського, село Черниця

Красива вежа, фасад з колонами… Попри свій стан, палац і досі привертає увагу. На початку 90-х років тут все ще вирувало життя, знімали серіал. Так що ж з ним потім сталося?

Палац в селі Черниця був збудований в 17 ст. на місці середньовічного замку. За Австрії це був маєток власників села. За Польщі тут відкрили український агрономічний інститут.

За радянської влади в будівлях палацу і маєтку відкрили сільськогосподарський технікум та школу. Вони проіснували до 1979 року. Після цього споруди пустують та поступово занепадають.

Кадр з фільму «Злочин з багатьма невідомими»
Кадр з фільму «Злочин з багатьма невідомими», 1993 рік. Наш палац та Зінаїда Дехтярьова в головних ролях
Те ж місце, 2023 рік. За тридцять років тут майже все зруйнувалося
Те ж місце, 2023 рік. За тридцять років тут майже все зруйнувалося

В 1993 році в палаці знімали серіал «Злочин з багатьма невідомими» за мотивами кримінальних репортажів Івана Франка. Тоді палац ще був у цілком пристойному стані. Як же прикро усвідомлювати, що в руїну він перетворився вже за незалежності. І не потрібно російських ракет, самі можемо.

Ось його координати.

4. Розкішний палац Балів коло м.Комарно

Розкішний палац Балів коло м.Комарно
Розкішний палац Балів коло м.Комарно

Будівлю зведено впродовж 1898 – 1899 років за проектом львівського архітектора Владислава Галицького у стилі французького неоренесансу. Палац цегляний, двоповерховий, колись був вкритий черепицею.  Скульптурне оздоблення виконав скульптор Петро Герасимович.

За часів совєтів у палаці розташовували туберкульозний диспансер, який закрили у 2017 році. З того часу він пустує.

Група туристів коло палацу. Фото звідси
Група туристів коло палацу. Фото звідси

Парадний вхід до палацу зачинено, але потрапити до середини все ж можна. Ось опис як 😉 Найперше, що вражає та є найкраще збереженим у всій будівлі – розкішні дерев’яні сходи із вирізьбленим гербом родини Балів. Та й загалом, поблукавши палацом можна ще побачити зразки розкішного оздоблення.

В 2022 році місцева влада запланувала створити тут туристичний маршрут.

Ось його координати.

5. Палац Марсів коло м. Судова Вишня

Палац Марсів коло м. Судова Вишня
Палац Марсів коло м. Судова Вишня

Палац Марсів був збудований в XVIII столітті родиною графів Коморовських. На початку XX століття цей маєток викупила родина Марсів.

Розквіт палацу прийшовся на часи естета Віталіса Марса, власника Судової Вишні. Він, також, був відомим колекціонером мистецтва: придбав для палацу старовинні меблі та влаштував бібліотеки.

У радянські часи палац конфіскували та переобладнали в гуртожиток зооветеринарного технікуму. В 1995 році палац згорів, і, з того часу, стоїть у руїнах.

Вже після цієї публікації були проведені торги і палац Марсів здобув нового власника. Тож варто поспішити його побачити, поки чиновники та дизайнери не реалізували свої сміливі плани!

Ось його координати.

Ну і не палацами єдиними… Біля Львова ще є цікавий маршрут закинутими костелами до середньовічного замку.

Львівський Єгипет або безпечна та цікава мандрівка навколо Львова
Львівський Єгипет або безпечна та цікава мандрівка навколо Львова

Сподобалися місця? Тоді підписуйтеся на наш Телеграм канал! Будьте в курсі всіх нових статей та підтримайте україномовний ресурс про цікаві місця та подорожі!

Залишити відповідь
Вам також може сподобатися

Підземна криївка УПА коло Миколаєва, що добре збереглася

У лісі коло Миколаєва збереглася справжня криївка. Вона дійшла до нас незмінною…

Закинутий палац біля Львова, на який всі забили

Красива вежа, фасад з колонами… Попри свій стан, палац і досі привертає…