Можете виїжджати за кордон і шукаєте цікаві місця для відпочинку? Тоді Вам у місто Турда, Румунія. Це всього 250км від України, а дорога пролягає мальовничими перевалами Трансильванії. В Труді знаходяться величезні та неймовірно-красиві соляні копальні.
Крім них, в м.Турда ще є багато закинутих будівель, військових об’єктів та залишки гарнізону часів римської імперії. Тож, помандрували!
Конкретно я розпочав цю мандрівку з Буковеля. Раз вже тут, в Карпатах, то чого б не відвідати Турду?! Неспішною дорогою через Яблуницький перевал милуюся чудовими краєвидами на Петрос і Говерлу. Потім минаю Рахів, Ділове і кілометрів з двадцять петляю вздовж державного кордону, шугаючи випадкових ухилянтів.
Затишна брукована вулиця в Солотвино раптово обривається шляк-баумом. Біля нього стоїть людина в формі і з автоматом. Це і є державний кордон!
Далі по дерев’яному мості переїжджаю на Румунську сторону! Уявіть собі: сполучення між двома європейськими країнами йде по дерев’яному мосту! Максимальне навантаження до 3.5 тонни, лише для легкових автомобілів.
Румунія мене почала вражати ще з кордону. Пропустили мене менше ніж за хвилину. Причому найдовше часу зайняло записати номер моєї машини на листочку! В наших прикордонників хоча б комп’ютери були! І взагалі, наступні 150км шляху я постійно дивився в GPS щоб пересвідчитися чи я справді в Румунії. Краєвид з вікна, довколишні села, фіри з кіньми і дороги нічим не відрізнялися від українських десь там в Путильському районі Карпат.
Тому, їдучи в Румунію, не розраховуйте перетнувши кордон опинитися в шику і гламурі. Навіть у великих містах все плюс мінус так як і в нас, а деколи й гірше. Тому що Румунія – це насамперед колорит і самобутність. Це історичні пам’ятки та чудові краєвиди.
Дехто скаже шо пиляти 500км від Львова це капець як багато і тяжко. Але я дорогу сприймаю як відпочинок. Їдеш чудовими горами, минаєш стрімкі перевали, дивишся на нову країну і час минає легко.
Турда це маленьке та симпатичне містечко з дуже довгою історією. Спочатку тут стояв великий римський табір. Потім розміщувався уряд Трансильванії. Тут є на що подивитися і поза соляними копальнями. Я Вам зараз це доведу. Але Саліна справді вартує того щоб лише заради неї сюди їхати…..
Зміст
- Соляні копальні Турда
- Заброшка коло ТЕЦ
- Недобудований універмаг в центрі міста
- Військова частина з танками, літаками та радарами
- Закинутий завод з офігенними трубами
- Старі будівлі коло заводу
- Закинута міськрада в центрі Турди
- Закинуті купальні коло соляної копальні
- Місце римського табору
- Закинута ферма біля міста Сату Маре
- Недіючі радіовишки коло кордону
Соляні копальні Турда
Чому копальні а не шахти? Тому що видобуток вівся зверху вниз. Тут немає глибоких стволів та заплутаних ходів як наприклад у Велічці чи Стебнику. Зате є величезні підземні кімнати – виробітки. Ці виробітки настільки великі, що всередину вмістилося колесо огляду, дитячий майданчик, тенісні і більярдні столи та інше. Усе це так майстерно підсвічено, що навіть на телефон фотки виходять офігенні!
Попри всю цивілізацію атмосфера тут справжня, соляна шахта! Повітря стерильне, тишина та повна відсутність запахів! Сіль тут добували ще римляни. А зараз всередині облаштували туристичний рай. Соляні копальні вражають як своїми розмірами, так і красою. Всередині є парк розваг і навіть соляне озера по якому можна кататися на човні.
Висота стелі коло 100 метрів, довжина – кілька сотень. Мене вразило як така величезна пустота під землею може триматися і не обвалюватися. А все це завдяки спеціальній трапецієдальній формі.
Видобуток солі припинили аж в 1930-х роках через нерентабельність. Під час війни тут ховалися від бомбардувань, а потім зберігали сири. Зараз сюди водять туристів.
«Цигани» циганами, але нам потрібно з них брати приклад. Вони свою копальню зберегли через десятиліття, а ми умудрилися зовсім недавно прокохати шахти в Солотвино. Тепер їздимо в Румунію дивитися на сіль під землею.
Є ще остання діюча соляна шахта в м. Стебнику. Дуже б не хотілося щоб він повторив долю Солотвино і Калуша.
Багато писати про ці копальні немає сенсу. Їх треба бачити на власні очі! Місце реально тру, ще й легкодоступне як для грудних дітей так і для сіньйорів на візочках. Вхід в районі 200 грн. Найближчий аналог це Велічка, але в Польщі і всеж це класична соляна шахта. Тож аж настільки масштабних кімнат там немає в принципі. У Велічці не покатаєшся на човні по підземному озері.
В копальнях є ще дві автентичні виробітки закриті для туристів. От туди б залізти!
Крім Саліни, в Турді є ще багато цікавого в стилі RDZS. Це великий індустріальний район: половина з нього закинута. За тих пів дня, що лишилося, я встиг зробити розвідку боєм і намітити потенційні точки для наступної вилазки. Нижче в статті буде список!
Крім часу, іншим стримуючим фактором для полазок були цигани. Я розумів, що вони тут живуть і це звичайні румунські громадяни. Але, все рівно, коли я бачив групу смаглявих замурзаних людей в різнокольоровому вбранні то, підсвідомо, групувався та готувався що будуть зараз або просити, або бити, або красти. Це все мої упередження бо за весь час ніхто і слова не сказав. Тим не менше, на всіх цих “помойках” мені бракувало чорного пояса по Карате.
Заброшка коло ТЕЦ
До мене тут не було жодних лазаючих чи любителів графіті. Взагалі складається враження щот місцевих URBEX не цікавить як такий. То ж я вирішив вилізти на дах щоб звідти полюбуватися на місцеві промислові пейзажі.
Недобудований універмаг в центрі міста
Причому він хоч і закинутий та в центрі міста, але чистий що, навіть, презервативів на підлозі не було. Не кажучи вже про інше сміття.
Ось його координати.
Військова частина з танками, літаками та радарами
Ось координати.
Закинутий завод з офігенними трубами
Ось координати місця.
Старі будівлі коло заводу
Всередині можливо потрапити з іншого боку 😉
Закинута міськрада в центрі Турди
Ось координати будівлі.
Закинуті купальні коло соляної копальні
Ось координати місця.
Місце римського табору
Тут були римські парні на кількасот квадратних метрів. З розмахом!
Закинута ферма біля міста Сату Маре
Вже вертаючись в Україну я заскочив на одну із закинутих попри трасу ферм. Видно у них щось пішло не так із інтеграцією в Євросоюз, то ж ці всі ферми стали нікому не потрібними.
Бачите дроти на землі? А ще кажуть що цигани все крадуть. На Львівщині вони би тут просто так не лежали.
Ось координати цієї закинутої ферми.
Недіючі радіовишки коло кордону
Назад я вертався через Дяково. Прямо коло кордону стоять такі от дві красуні. Антен на них немає, як і охорони. Значить лізти має бути нескладно.
А що по залазах?
Розвідка показала, що ніхто тут ще нічого не шатав. Все залочено як попало, по львівським міркам взагалі відкрито навстіж. Охорона час від часу є, але мене ніхто не рухав. Я, навіть, заїхав до прохідної військового аеропорту і мило розмовляв з охоронцем.
Сподіваємося на швидку перемогу коли всі зможуть їздити за кордон скільки і куди захочуть. так щоб жодного цілого замка там не залишилося 🙂
Сподобалася стаття? Тоді підписуйтеся на наш Телеграм канал щоб знати більше цікавих місць! Наприклад: