А ви знали про водоспади в селі Сукіль? Вони хоч і знаходяться неподалік Скель Довбуша та водопаду Кам’янка, але все ще дикі та маловідомі.
Тут немає ані натовпів туристів, ані будок з магнітиками та шаурмою: лише карпатська природа і ти. А ще є підземний хід з кімнатами, вхід у який який відкрився після однієї з повеней.
«На Сукільські водоспади» це кільцевий маршрут вихідного дня. Шлях зі Львова і назад складе 200км якщо на авто. Можливі варіанти піших та вело-маршрутів.
У цій статті всі фото водоспадів зроблені з людьми на фоні. Так легше оцінити їх справжній розмір, адже вони немаленькі!
Водоспад “Кам’янка”
Дорога зі Львова до Сукільських водоспадів пролягає повз розкручений водоспад “Кам’янка”. Він знаходиться в Карпатах біля м. Сколе і має зручний доїзд з траси. Водоспад невеликий, зате тут є розвинена інфраструктура: можна поїсти чи накупити сувенірів.
Неподалік водоспаду ще є “Мертве озеро”, і ціла гора з печерами! Ось їх опис. Звідси, також, можна сходити на гору Беньки де планують збудувати лижний курорт. Встигніть, поким це все ще дикі Карпати: ось опис маршруту.
Від водоспаду “Кам’янка” в село Сукіль веде ґрунтова дорога через перевал. В суху погоду тут проїде будь-який позашляховик. Місцеві умудряються навіть на Жигулях. Але на шосейних авто сюди краще не потикатися, особливо в дощ. У такому випадку в село Сукіль можна потрапити зі сторони Болехова.
“Сукіль-Набивківський” водоспад (“1” на карті)
Спустившись з перевалу від водоспаду “Кам’янка” повертаємо праворуч та їдемо в сам кінець села. Тут можна залишити машину і пройтися пішки (~2км). Дорога петляє мальовничою галявиною та двічі перетинає річку. Місцеві мешканці, на відповідних авто, під’їжджають аж до краю лісу.
Від краю лісу і до самого водоспаду йде вузька гірська стежка. Тут бажано мати трекінгове взуття і бути готовим до бруду та листя. Ось координати водоспаду.
Перший орієнтир – капличка і хрест на місці поховання воїнів УПА. Одразу за нею трішки вниз йде малопомітна стежка.
Стежка кілька разів перетинає глибокі яри і, нарешті, виводить нас до найкрасивішого водоспаду в цих горах! Він високий, широкий та дуже мальовничий. Судіть самі!
Назад вертаємося тією ж дорогою. Як альтернатива, можна спуститися вниз по річці. Згідно карти, там є ще два водоспади, але вони не дуже великі.
“Сукільський Верхній” водоспад (“2” на карті)
Вертаємося назад в село і звертаємо трішки вниз як показано на карті. В цій околиці є аж ТРИ водоспади + підземний хід! Сукільський Верхній водоспад (місцева назва “Крутільниця”) знаходиться на задньому дворі приватної садиби. Паркана немає, а господарі радо пускають. Ось його координати.
“Сукіль-Плайський Нижній” водоспад (“3” на карті)
Перед мостом звертаємо на вузьку стежку яка за кілька метрів виводить нас в міні-урочище (ось координати). За багато тисячоліть водоспад вимив тут затишну захищену галявину, яку з усіх сторін оточують скелі. Тут дуже особлива атмосфера яку мало де відчуєш у Карпатах!
Підземний хід в с. Сукіль
Поруч одного з водоспадів, у схилі річки, є старовинний підземний хід про який дізналися відносно недавно: коли повінь розмила берег. Він знаходиться під горою Лаврівка (топонім “Монастир”) на якій колись стояла церква, має кілька відгалужень і секретну кімнату заповнену водою.
Від входу простягається довгий тунель. Бачимо плоску стелю, прямі кути та сліди інструменту на стінах, яким їх колись довбали.
Просочуємося всередину та попадаємо до головної зали. Тут можна майже стояти. Праворуч видно той самий колодязь і поворот у ще один хід, паралельний попередньому.
Глибина «колодязя» 5 метрів і він наполовину затоплений водою. Існує думка що це «сифон» який загороджує прохід у таємну кімнату. Якщо воду викачати то…
Довжина обох ходів десь двадцять метрів і вони з’єднуються між собою аж в кінці. Після чого є ще невеличке продовження ходу вглиб гори і незакінчена виробітка.
Схожі конструкції зустрічаються аж в Шешорах, де жив і діяв сам Довбуш. Хто це видовбав і що там переховував – загадка, на яку професійні історики не мають одностайної відповіді. Можливо, наші «Скелі Довбуша» поруч з Сукілем названі не просто так… Ось стаття Миколи Бандрівського про це місце:
Кар’єр це чи сховок – судити Вам…
Сукіль-Плайський Верхній Водоспад (“4” на карті)
Від печери та водоспаду йдемо вгору серпантинною дорогою . Коли закінчуються хати перелазимо ліворуч через вориння. Водоспад знаходиться в кінці поля та схований за деревами. Ось його координати.
Решту менших водоспадів села Сукіль, а також більше фото з підземного ходу, є за посиланням.
Каскад водоспадів у с.Козаківка
З села Сукіль їдемо в сторону Болехова. На виїзді з села Козаківка є аж два водоспади. Вони не дуже високі, але зате одразу ж попри дорогу. Тому сфоткаємо ще і їх для колекції.
Скелі Довбуша
Люди спеціально їдуть зі Львова щоб подивитися лише на Скелі Довбуша. А ми їх залишаємо на закуску, ітак проїжджаємо поруч ! Багато про Скелі писати не буду, все є в інтернеті. Якщо коротко, то це фортеця вздовж торгового шляху в княжі часи.
Згідно історичних даних, справжній Довбуш тут ніколи не бував, але на скелях зняли відомий фільм про нього. А ще тут виходять чудові фото на фоні гір і це популярне місце для альпінізму. В будній день людей майже не буває.
Ось як це місце виглядало у фільмі:
Від “Скель Довбуша” їдемо на Болехів, далі Стрий і повертаємося у Львів. Якщо Ви на велосипеді то маршрут можна починати і закінчувати від вокзалу в Стрию. Для піших туристів у всі ці села регулярно їздить громадський транспорт.
Підсумовуючи: за день ми оглянули сім водоспадів + підземний хід + скелі Довбуша. Всі місця загальнодоступні і цікаві. При бажанні, похід можна продовжити на гору Беньки, в печери гори Ключ або оглянути решту менших водоспадів.
—
Мандруйте, а також підписуйтеся на наш Телеграм канал щоб дізнатися більше цікавих місць в Карпатах! Наприклад, в тих краяє є ще водоспади і печери: