А ви знали про надзвичайної краси водоспади в селі Сукіль? Вони малорозкручені, хоч і знаходяться неподалік Скель Довбуша та водопаду Кам’янка. Тому тут немає ані натовпів туристів, ані будок з магнітиками та шаурмою: лише дика природа і ти.
Таких місць в Карпатах вже майже не залишилося. Маршрут до водоспадів проходить виключно дорогами загального користування і є доступним у військовий час. А зараз це неабиякий плюс.
«На Сукільські водоспади» це маршрут вихідного дня. Зі Львова і назад шлях буде складати 200км якщо на авто. Можливі варіанти піших та вело-маршрутів. Я описуватиму все як для мандрівки машиною. Всі фото водоспадів викладатиму з нами для масштабу, щоб можна було об’єктивно оцінити справжній їх розмір. Адже вони немаленькі!
Кам’янка
Водоспад Кам’янка знаходиться в Карпатах неподалік м. Сколе. Він має зручний доїзд з траси і тому добре відомий. Водоспад невеликий, зате тут є розвинена інфраструктура: можна поїсти чи накупити сувенірів. Неподалік водоспаду ще є мертве озеро, печери та вершина гори Беньки з якої відкриваються чудові краєвиди на Карпати.
Від водоспаду Кам’янка в село Сукіль веде ґрунтова дорога через перевал. В суху погоду тут проїде будь-який позашляховик. Місцеві умудряються навіть на Жигулях. Але на звичайних машинах сюди краще не пхатися. В село Сукіль можна потрапити звичайною дорогою зі сторони Болехова, правда прийдеться робити гак.
Сукіль-Набивківський Водоспад (1)
Спустившись з перевалу повертаємо праворуч та їдемо в сам кінець села. Тут варто залишити машину і пройтися пішки. Дорога йде мальовничою галявиною та двічі перетинає річку. Якщо авто дозволяє – є колія і можна під’їхати до краю лісу. Далі в лісі йдемо вузькою стежкою. Бажано мати відповідне взуття і бути готовим до бруду та листя.
Перший орієнтир – капличка і хрест УПА. Одразу за нею трішки вниз йде малопомітна стежка.
Вона кілька разів перетинає глибокі яри і нарешті виводить нас до найкрасивішого, на мою думку, водоспаду в цих горах! Він високий, широкий та неймовірно красивий. Судіть самі по фотках!
Назад вертаємося тією ж дорогою. Як альтернатива, можна спуститися вниз по річці. Згідно карти там є ще два водоспади. Але, на мою думку, вони того не вартують.
Сукільський Верхній Водоспад (2)
Вертаємося назад в село і звертаємо трішки вниз як показано на карті. В цьому місці є аж ТРИ водоспади + печера. Сукільський Верхній водоспад знаходиться на задньому дворі приватної садиби. Паркана немає а господарі радо пускають.
Сукіль-Плайський Нижній Водоспад (3)
Перед мостом звертаємо на вузьку стежку яка за кілька метрів виводить нас в міні-урочище. За багато тисячоліть водоспад створив тут велику галявину що оточена з усіх сторін скелями. В кінці галявини тече наш водоспад. На галявині дуже особлива атмосфера і получаються гарні селфі. Місцеві тут деколи смажать шашлик.
Печера в с. Сукіль
На скелі, що праворуч за течією, є вхід в таємничу печеру. Вона рукотворна, має всередині запас води а в Карпатах є ще дві такі ж печери. Серед вчених немає спільної думки щодо їх призначення. Одні стверджують що це сховок скарбів, інші – просто схованка під час війни чи видобуток сланцю.
Просочуємося всередину та попадаємо у головну залу. Тут можна майже стояти. Прямо йде довгий хід шириною один метр. Праворуч видно колодязь і ще один хід паралельний попередньому. Обидва мають прямі кути та видно сліди довбання. Те що підземелля штучне не викликає сумнівів. Зараз тут можна ходити лише зігнутим бо стінки пообвалювалися та піднявся рівень підлоги. Вхід теж частково обвалився.
Глибина «колодязя» кілька метрів і він затоплений водою. Існує думка що це «сифон» який загороджує прохід в таємну кімнату. Якщо воду викачати то… Довжина обох ходів десь двадцять метрів і вони з’єднуються між собою вкінці. Далі видно невеличке продовження ходу вглиб гори і незакінчену виробітку.
Сукіль-Плайський Верхній Водоспад (4)
Від печери та водоспаду піднімаємося серпантинною дорогою вгору. Коли закінчуються хати перелазимо через вориння. Водоспад знаходиться в кінці поля. Він оброслий деревами тому орієнтуватися прийдеться на слух або по GPS. Це наш останній водоспад у цьому селі на сьогодні.
Решту менших водоспадів села Сукіль є описані тут.
Водоспади в с.Козаківка
З села Сукіль їдемо в сторону Болехова. На виїзді з села Козаківка є аж два водоспади. Вони не дуже високі, але зате одразу ж попри дорогу. Тому сфоткаємо ще і їх для колекції.
Скелі Довбуша
Люди спеціально їдуть зі Львова щоб подивитися на Скелі Довбуша. Тож раз ми вже тут проїжджаємо, то чому б і нам не заглянути! Багато про Скелі Довбуша писати не буду, все є в інтернеті. Якщо коротко, то це скельна фортеця вздовж торгового шляху в княжі часи. Справжній Довбуш тут ніколи не був, але зате на скелях виходять чудові фото. А ще це популярне місце для альпінізму. Ми приїхали в будній день тому людей майже не було.
Від Скель Довбуша їдемо на Болехів, далі Стрий і Львів. Дорога всюди добра крім ділянки Кам’янка – Сукіль – Болехів. Якщо Ви на Велосипеді то можна маршрут починати і закінчувати в Стрию. Для піших туристів у всі села ходить громадський транспорт.
Підсумовуючи: за день ми оглянули сім водоспадів + печера + скелі Довбуша. Всі місця загальнодоступні та цікаві. При бажанні похід можна продовжити на гору Беньки, в печери на горі Ключ чи оглянути решту водоспадів.
Мандруйте, а також підписуйтеся на наш Телеграм канал щоб дізнатися більше цікавих місць! Наприклад, поруч є ціла мережа печер!