Мало хто знає, що під вулицею Городоцькою є величезний підземний тунель. Він призначений, серед іншого, для відведення дощової води з площі Привокзальної.
Тунель починається від Цирку і, глибоко під землею, йде в сторону храму Ольги та Єлизавети (готичний костел). Там, з висоти 18 метрів, у нього й впадає підземний водоспад.
“Якщо там все таке велике, то чому ж у зливу затоплює площу Привокзальну?” – спитаєтеся Ви. Причина у тимчасових приєднаннях та поганому обслуговуванні підземного колектора. Влада мала нагоду це виправити під час реконструкції вулиці до Євро-2012, але нею не скористалася. Чому так? Читаємо в статті!
Чому затоплює площу Привокзальну?
На кільці під площею Привокзальною зливаються докупи аж три підземних притоки: з вул. Городоцької, з вул. Залізничної та вул. Тобілевича. Далі це все добро тече у Полтву попри храм Ольги і Єлизавети.
Між Костелом і Цирком є значний природній перепад висоти. Він розганяв воду до високих швидкостей та, з часом, зруйнував на цій ділянці старий австрійський колектор.
Уявіть собі, в 1972 році на вулиці Городоцькій діяла справжня шахта з ліфтом, комбайном, вагонетками та тюбінгами! Але будували вони не метро, а новий підземний колектор щоб сполучити Полтву і площу Привокзальну. Важко у це повірити? Ось відео будівництва від Гриць Совків!
Тоді встигли прокласти гілку від Цирку і до Костелу, а, також, спорудити підземний водоспад висотою 18м. Будівництво планували продовжити, тому старі колектори до нової гілки приєднали тимчасовими “апендицитами” під прямим кутом!
На жаль, немає нічого більш постійного, ніж тимчасове. Тому це вузьке приєднання пережило і Радянський Союз, і ремонт вулиці Городоцької до Євро 2012. Сьогодні саме воно і спричиняє затоплення площі Привокзальної.
Підсумовуючи: площу Привокзальну затоплює тому, що в радянський час тут неграмотно приєднали старі колектори до підземного водоспаду. Вони замалі ще й під кутом 90 градусів! Ремонтуючи вул. Городоцьку до Євро 2012 влада це приєднання не переробила!
Підземний водоспад висотою 18 метрів у Львові
До нас тут ще ніхто з фотоапаратом не був! Вся складність спуску полягала в тому, що люки знаходяться лише на проїжджій частині дуже жвавої вулиці Городоцької. А прохід з Полтви перегороджує водоспад.
Відкривши зо п’ять люків ми, врешті, знайшли той єдиний правильний, що веде у тунель! Глибина колодязя тут поза десять метрів, лізти потрібно спочатку хиткою драбиною, а потім напівзігнилими скобами. Вулицю Городоцьку відновили лише зверху, а під землею все без змін. 🙁
Ми потрапили у підземний тунель (колектор) висотою під три метри. Він має яйцеподібну форму та викладене бруківкою дно. По ньому постійно тече вода, але течія не сильна. Такий же тунель я вже бачив раніше, біля вул. Менцицького. Кому цікаво, ось детальний опис цієї ділянки
Йдемо за течією в сторону Цирку. Через сто метрів яйцеподібний тунель закінчується тупиком. Це стара замурована ділянка колектора. Вода ж повертає ліворуч у невеличкий прямокутний “апендицит”, що в кілька разів менший за основний тунель.
З цього маленького колектора долинав сильний гуркіт води, що аж важко було докричатися. Взявшись за руки для підстрахівки та щоб не впасти, ми пішли глянути, що ж там так шумить.
Ми обережно зазирнули за край водоспаду. Вода летіла вниз, розділялася на два потоки і зникала у темноті. Було дуже страшно, бо решітки, які мали би затримувати людей, що випадково впали в каналізацію, прогнили та своєї функції не виконували!
Ось відео, як цей водоспад виглядає зверху і знизу.
Більше інформації про цей водоспад є тут.
Підземні ходи площі Привокзальної
Нам стало цікаво, а звідки ж береться вся ця вода? То ж тепер ми пішли проти течії, в сторону вокзалу.
Великий колектор йде аж до кільця на вулиці Городоцькій та повороту на вокзал. Де-не-де на дні траплялося каміння та інше сміття. Але його тут порівняно небагато. Явних руйнувань не було.
Під кільцем на площі Привокзальній ми побачили масштабний злив трьох приток з вулиць Городоцької, Залізничної і Тобілевича.
На місці зливу ліворуч і праворуч є аж два невеличких водоспадики. Вони вимили яму в якій води – по пояс. Проходити цю ділянку прийшлося навпочіпки з рюкзаком на високо піднятих руках. Для порівняння, всюди решта води було лише по кісточки.
Тоді ми ще, навіть, не здогадувалися, куди веде кожна з цих приток. Мандруючи цими тунелями приходилося викарабкуватися під люки і по сигналу GPS орієнтуватися, де ми зараз знаходимося.
Ми почали з вулиці Залізничної. Польським двометровим яйцеподібним тунелем дійшли аж до заправки Сокар і перехрестя з вулицею Шараневича. Далі був малий ракохід куди нам було влом тиснутися.
З цікавого, на цій ділянці є потужна притока чистої води зі сторони Локомотиворемонтного заводу. Більше фото з цього колектора є тут.
Вертаємося назад до зливу трьох приток і тепер йдемо по вулиці Городоцькій та, зокрема, під «площею Привокзальною». Тут бачимо просто гігантські нарости на дощових водостоках! Такі велетні формуються багато років, а їх наявність доводить, що після потопу 2018 року тут ніхто нічого не чистив!
Поступово колектор все меншає і меншає. Не доходячи до заводу Сільмаш він звужується у метрову трубу. Це була наша крайня точка на сьогодні.
Вертаємося назад і тепер йдемо в колектор на вул. Тобілевича.
На перехресті пл. Липневої та вул. Горської колектор роздвоюється та зменшується, так що далі не пройдеш. Та й ми вже дослідили усі можливі притоки в цьому районі.
На поверхні біля люка на нас чатував директор магазину. Ну дуже вже йому кортіло знати, чому в зливу не спускається вода 🙂
На завершення
Сьогодні ми дослідили підземелля вулиці Городоцької від перехрестя з вул. Головацькогота доСільмашу. Бачили підземний водоспад і дуже, дуже багато забитих знизу дощових каналів.
Після потопу 2018 року колектор тут не чистили навіть про людське око, щоб показати видимість боротьби зі стихією. Не кажучи вже про повну реконструкцію приєднань, яку прохлопали при підготовці до Євро-2012. То ж, на жаль, у сильну зливу Привокзальну затоплюватиме й надалі!
Кому цікаво, більше інформації про цей колектор є тут.
Сподобалася стаття? Тоді підписуйтеся на наш Телеграм канал щоб дізнатися більше про проблеми підземного Львова. Наприклад: