Мало хто знає, що під вулицею Городоцькою є величезний підземний тунель. Він призначений, серед іншого, для відведення дощової води з площі Привокзальної.
В тунелі під вулицею Городоцькою
Тунель починається від Цирку і, глибоко під землею, йде в сторону храму Ольги та Єлизавети (готичний костел). Там, з висоти 18 метрів, у нього й впадає підземний водоспад.
Місце впадіння водоспаду у великий тунель. Далі в статті буде відео
Злиття трьох приток під кільцем на вул.ГородоцькійДалі це все тече в сторону центру колектором такої от висоти
Між Костелом і Цирком є значний природній перепад висоти. Він розганяв воду до високих швидкостей та, з часом, зруйнував на цій ділянці старий австрійський колектор.
Старий австрійський колектор під вулицею Городоцькою. Зараз майже не використовується
Уявіть собі, в 1972 році на вулиці Городоцькій діяла справжня шахта з ліфтом, комбайном, вагонетками та тюбінгами! Але будували вони не метро, а новий підземний колектор щоб сполучити Полтву і площу Привокзальну. Важко у це повірити? Ось відео будівництва від Гриць Совків!
Збудований колектор під вулицею Городоцькою. На стінах видно ті самі тюбінги, що й на відео
Тоді встигли прокласти гілку від Цирку і до Костелу, а, також, спорудити підземний водоспад висотою 18м. Будівництво планували продовжити, тому старі колектори до нової гілки приєднали тимчасовими “апендицитами” під прямим кутом!
Схема підземель під вулицею Городоцькою. Червоним позначено причину затоплення площі ПривокзальноїЗвуження колектора і різкий поворот ліворуч перед ВодоспадомДалі йде малий колектор-“апендицит”Перехід малого колектора у великий водоспадА це вже вид на водоспад внизу, по ту його сторонуВид вгору водоспаду, звідки падає вода. Висота 18 метрів!Далі в сторону центру йде новий широкий колектор. Він легко здатен пропустити всю необхідну дощову водуЗакінчення нового широкого колектора. Саме тут колись був ліфт і спускалися шахтарі. А зараз бачимо ганчірки та бруд аж під стелю. Вода не встигає протиснутися у вузький канал, що в мене за спиною, тому й пре вгоруОсь той самий вузький канал – тимчасове приєднання. Новий широкий колектор там попереду. А вся вода з площі Привокзальної має протиснутися через цей “апендицит”Таки от просторий австрійський колектор йде далі аж до впадіння в Полтву
На жаль, немає нічого більш постійного, ніж тимчасове. Тому це вузьке приєднання пережило і Радянський Союз, і ремонт вулиці Городоцької до Євро 2012. Сьогодні саме воно і спричиняє затоплення площі Привокзальної.
На жаль, тут тунель не лише вузький, а ще й дуже забруднений. Хоча б це можна було усунути!
Підземний водоспад висотою 18 метрів у Львові
До нас тут ще ніхто з фотоапаратом не був! Вся складність спуску полягала в тому, що люки знаходяться лише на проїжджій частині дуже жвавої вулиці Городоцької. А прохід з Полтви перегороджує водоспад.
Автор статті шукає підходящий люк для спуску під землюЦей теж не підходить
Відкривши зо п’ять люків ми, врешті, знайшли той єдиний правильний, що веде у тунель! Глибина колодязя тут поза десять метрів, лізти потрібно спочатку хиткою драбиною, а потім напівзігнилими скобами. Вулицю Городоцьку відновили лише зверху, а під землею все без змін. 🙁
Спуск вниз. Спочатку драбина, а потім скобиМи внизу у колекторі. Ніхто не зірвався, хоч та драбина на ладан дихаєВид з колектора на люк, звідки ми щойно спустилися
Ми потрапили у підземний тунель (колектор) висотою під три метри. Він має яйцеподібну форму та викладене бруківкою дно. По ньому постійно тече вода, але течія не сильна. Такий же тунель я вже бачив раніше, біля вул. Менцицького. Кому цікаво, ось детальний опис цієї ділянки
Такий широкий колектор йде в сторону Цирку. Вид з місця спускуЦе камера каналізаційного колодязя, звідки ми щойно спустилися. Немаленький Іван для масштабу, якого розміру тут колектор
Йдемо за течією в сторону Цирку. Через сто метрів яйцеподібний тунель закінчується тупиком. Це стара замурована ділянка колектора. Вода ж повертає ліворуч у невеличкий прямокутний “апендицит”, що в кілька разів менший за основний тунель.
Йдемо за течією в сторону ЦиркуПрямо бачимо замурований старий колектор. А вся вода повертає ліворуч. “Біле” – це стіна з бруду, якого тут би не було, якби колектор вчасно обслуговували!
З цього маленького колектора долинав сильний гуркіт води, що аж важко було докричатися. Взявшись за руки для підстрахівки та щоб не впасти, ми пішли глянути, що ж там так шумить.
Перелазимо бруд і йдемо досліджувати, що так шумить. Бачимо, як сильно тут зменшився переріз колектора в порівнянні з попередньою ділянкоюЧеркаючи головою стелю, йдемо малим колектором у напрямку шумуЗнову поворот і бачимо джерело шумуВ кінці цей малий “апендицит” закінчується прірвою – водоспадом, куди і падає вся вода
Ми обережно зазирнули за край водоспаду. Вода летіла вниз, розділялася на два потоки і зникала у темноті. Було дуже страшно, бо решітки, які мали би затримувати людей, що випадково впали в каналізацію, прогнили та своєї функції не виконували!
Водоспад і залишки решіток, які мали би затримувати людей, що сюди впалиВид на цей же водоспад знизу, -18м
Ось відео, як цей водоспад виглядає зверху і знизу.
Нам стало цікаво, а звідки ж береться вся ця вода? То ж тепер ми пішли проти течії, в сторону вокзалу.
Вид з місця нашого спуску проти течії в сторону пл. Привокзальної і Вокзалу
Великий колектор йде аж до кільця на вулиці Городоцькій та повороту на вокзал. Де-не-де на дні траплялося каміння та інше сміття. Але його тут порівняно небагато. Явних руйнувань не було.
Впевнено йдемо відносно-цілим дном до площі ПривокзальноїНаша глибина під землеюНеподалік повороту на вулицю Чернівецьку на стінах з’являються нарости
На місці зливу ліворуч і праворуч є аж два невеличких водоспадики. Вони вимили яму в якій води – по пояс. Проходити цю ділянку прийшлося навпочіпки з рюкзаком на високо піднятих руках. Для порівняння, всюди решта води було лише по кісточки.
Підходимо до місця зливу і водоспадиківАвтор статті по пояс в гів*іГлибоко лише в ямі, а з інших сторін нормальноВид з колектора вул. Залізничної на вул.Тобілевича(прямо) і вул. Городоцька (праворуч)
Тоді ми ще, навіть, не здогадувалися, куди веде кожна з цих приток. Мандруючи цими тунелями приходилося викарабкуватися під люки і по сигналу GPS орієнтуватися, де ми зараз знаходимося.
Колектор по вулиці ЗалізничнійВ ньому є багато таких от наростів. Значить тут давно не проводилися регламентні роботи по їх очистціЛюк коло АЗС СокарЩе трохи вперед і буде наша кінцева точкаТому що тут звуження і далі високим людям йти важко
З цікавого, на цій ділянці є потужна притока чистої води зі сторони Локомотиворемонтного заводу. Більше фото з цього колектора є тут.
Вертаємося назад до зливу трьох приток і тепер йдемо по вулиці Городоцькій та, зокрема, під «площею Привокзальною». Тут бачимо просто гігантські нарости на дощових водостоках! Такі велетні формуються багато років, а їх наявність доводить, що після потопу 2018 року тут ніхто нічого не чистив!
Один із “сталактитів” проріс більше ніж на метр вниз, площа ПривокзальнаРешітки дощоприймачів чистять лише зверху, в той час як на кожній з них внизу – по такій от “бурульці”!Для порівняння, майже чистий колектор у районі ТЦ “Скриня”
Поступово колектор все меншає і меншає. Не доходячи до заводу Сільмаш він звужується у метрову трубу. Це була наша крайня точка на сьогодні.
Зменшення колектора в сторону СільмашуДалі хіба що рачки….
Початок колектора на вул. ТобілевичаВисота колектора тут два метри, стіни бетонні, дно з бруківки. Дуже схоже на таємниче підземелля в якому чути голосиКолектор під вул. Тобілевича
На перехресті пл. Липневої та вул. Горської колектор роздвоюється та зменшується, так що далі не пройдеш. Та й ми вже дослідили усі можливі притоки в цьому районі.
Ліворуч пл.Липнева, праворуч вул.ГорськоїХоч цьому колектору і сто років, але його стан хорошийВже трохи втомилися, пора нагору!
На поверхні біля люка на нас чатував директор магазину. Ну дуже вже йому кортіло знати, чому в зливу не спускається вода 🙂
Підйом на поверхнюВсі щасливо вилізли назад!
На завершення
Сьогодні ми дослідили підземелля вулиці Городоцької від перехрестя з вул. Головацькогота доСільмашу. Бачили підземний водоспад і дуже, дуже багато забитих знизу дощових каналів.
Забиті дощові канали виглядають красиво. Але їх тут не повинно бути!Мальовничі підземелля площі Привокзальної
Після потопу 2018 року колектор тут не чистили навіть про людське око, щоб показати видимість боротьби зі стихією. Не кажучи вже про повну реконструкцію приєднань, яку прохлопали при підготовці до Євро-2012. То ж, на жаль, у сильну зливу Привокзальну затоплюватиме й надалі!