Куди помандрувати і що подивитися в околицях Яремче та Буковеля? Є, звісно, розкручені водоспад Пробій, камінь Довбуша чи гора Маковиця. Про них я не писатиму. Натомість розповім про маловідомі і цікаві місця, де мало хто був!
Всі фото клікабельні та ведуть на статті з детальним описом кожного місця.
1. Найбільша печера Гуцульщини, глибиною як дев’ятиповерховий будинок
Місцеві називають її – «Чистилище». Адже деякі ходи печери настільки вузькі, що приходиться знімати одяг аби протиснутися. Та після карколомного спуску ми опинилися у просторому і красивому головному залі.
Печера Довбуша (інша назва “Тектонічна”) знаходиться на околиці Яремче. Її загальна глибина 35 метрів, протяжність – 400 метрів. Вхід у печеру широкий та пологий, але щоб спуститися на саме дно потрібне альп-спорядження.
Ось координати і опис входу в печеру.
2. Унікальний наскельний водоспад біля с. Микуличин
«Вау» – вирвалося в мене коли я підійшов ближче. Наскельний (Соколовий) водоспад у рази вищий та красивіший за багато своїх розкрученіших родичів в околицях Яремче. Він однозначно вартує тих зусиль, щоб його відвідати!
Це єдиний в регіоні водограй який формується зливом двох потоків! Зазвичай, карпатський водоспад це одна річка що падає з висоти і тече собі далі. А тут зливаються два! Тому це унікальне місце де і водоспад високий, і води в річці багато.
Ось координати водоспаду.
3. Загадковий ґрот у скелі «Шугаїв Камінь»
Від наскельного водоспаду є кам’яна дорога до скель «Шугаїв Камінь» (1076м.) Вони цікаві своїми величезними ґротами і краєвидами на гори.
В ґротах не страшний ні дощ, ні вітер. В них можна заночувати біля вогню, а навколишні краєвиди заворожують. Найбільший з ґротів схожий на кіношну печеру в якій люди зникають назавжди. Він просторий, глибокий, має кольорові стінки та плоске дно.
4. Закинутий німецький цвинтар в лісі під Говерлою
Старий цвинтар часів Першої Світової Війни заховався на узбіччі популярного туристичного маршруту та має свої загадки. Там є 44 поховання німецьких солдатів і три невідомі могили. Вони без надгробків і лежать окремо від решти.
Хоч цвинтар і є позначений на картах, та вся його слава закінчується художніми фото на фоні. А як же історія! Чому з мільйона загиблих в Карпатах саме цим шістдесятьом встановлено пам’ятник? І що це за три таємничі могили поруч? Відповідь є в статті.
Ось ґрунтовне дослідження та координати цього місця.
5. Дикі місця біля Буковеля, де лежить німецький літак
Чи ще залишилися дикі місця в Карпатах? Без маркованих туристичних маршрутів, але з красивими краєвидами? На щастя – так! Вони настільки безлюдні, що, там, навіть, досі лежать деталі від загиблого німецького літака! І ми зараз до них помандруємо.
До цієї Гори немає легких маршрутів. Сюди потрібно йти в дво-трьоденний похід з ночівлею. Взимку тут кілька метрів снігу і лавинонебезпечні карнизи. Влітку – спрага, зграї мух та непрохідний жереп. Це вам не трьохгодинне сходження на Говерлу!
6. Печера «Чугайстра» в Карпатах біля Яремче
Якщо скарби Довбуша справді існують, то вони сховані в одній з таких печер. Вхід – малопомітна щілина під масивною скелею. Далі все ніби закінчується тупиком. Але протиснувшись між камінням ми опиняємося в коридорі з розгалуженою системою ходів та тріщин.
Більшість з них, крім одного, нікуди не ведуть. Ним потрапляємо в кімнату за якою будуть ще і ще ходи та кімнати. Добравшись, нарешті, до дна печери ми побачили написи червоною фарбою. Вам цікаво хто їх тут лишив і навіщо? Тоді читаємо далі!
Ось координати і опис входу в печеру.
7. Карпатські джунглі або “Чемегівський каньйон”
Чемегівський каньйон це справжні карпатські тропіки з колючими «ліанами» і смерековими джунглями. В рибальському костюмі чи закотивши штани можна пройтися вздовж нього та насолодитися місцями, де знімався фільм “Довбуш”!
Колись тут була вузькоколійка. До наших днів збереглися поодинокі залишки мостів та акведуків. Хвойові дерева, мохуєнні зарослі та краплі води мальовничо пепеплелися з кам’яною кладкою старих мостів. Разом, вони творять ту особливу атмосферу покинутих місць, які давно захопила природа.
Ось координати звідки зручно почати мандрівку каньйоном.
8. Скеля “Костел” на вершині Ґорґану
Скелі “Костел” це одне з найдоступніших, в цьому регіоні, місць зі справді крутими пейзажами. Вони мають висоту “аж” 1050м. та знаходяться в годині ходьби від великої Карпатської гойдалки: маршрут промаркований і закільцьований.
Як у Львові на “Високому Замку” немає замку, так само і в Карпатах на горі “Костел” немає, навіть, каплички ? Зате тут є шикарні краєвиди, та й самі скелі такі нічо! «Костел» це чудове місце для фотосесій з інстаграмним видом на гори. Недаремно тут знімали фільм “Довбуш”. Також там є місця для стоянок та скелелазні маршрути.
9. Військові бункери на горах Стайки та Микулеска
А чи знали Ви що під вершиною гори Микулеска є справжній бункер з великою кімнатою, двома входами та коридором? Я зайшов у нього з однієї сторони гори, пройшов під самою вершиною, непомітно вийшов з другої сторони і раптово крикнув у спину друзям: «Hände hoch!» ?
У першу світову війну тут знаходилася потужна лінія оборони. Після неї залишилися кілометри шанців та колючого дроту, відра гільз та розсипи шрапнелі, а також великі бункери для ночівлі. Потім була друга світова. Багато де в Карпатах можна побачити ехо війни. Але таке величне та збережене є лише тут і в музеї гір “Альпеншток”.
Ось детальний опис та карта як туди йти.
10. Музей гір, в якому є все!
Якщо погода не для мандрів, то завітайте в музей гір “Альпеншток” у центрі Яремче. Крім традиційних гуцульських одягу та інструментів (їх, навіть, знімали у фільмі “Довбуш”), тут ще є артефакти княжої доби, середньовічна зброя і багато речей з обох воєн. Мені запам’ятався друшляк із німецького шолому та рідкісний колісний ковпак “Wanderer“, який, зараз, є одним з кілець Audi. І все це знайдено в Карпатах!
Найцінніші “експонати” музею – його екскурсоводи. В свій час Михайло з батьком, збираючи цю колекцію, добряче намандрувалися горами. Тому про кожну річ вони можуть розповідати годинами. І тут є справді все 😉
Ось координати музею “Альпеншток“.
—
Сподобалася підбірка? Тоді підписуйтеся на наш Телеграм канал щоб знати ще більше цікавих місць. Наприклад: