Чи можна пройти від “Чортових скель” до Винниківського озера (Emily Resort) не ступаючи на асфальт? Більшість львів’ян впевнено скажуть що ні. Адже між цими двома об’єктами пролягає дорога Львів – Винники, яку ну ніяк не оминеш.
Дорога Львів – Винники і залишки залізничного моста
Краєзнавці ще згадають про закинуту залізницю “Львів – Підгайці”, яка колись мала міст над цією дорогою. І лише спортсмени-бігуни впевнено дадуть відповідь – «Та звісно що можна!»
Тунель від Винниківського озера до “Чортових Скель”
Адже вони знають про існування підземного ходу. Він прокладений під автомобільною дорогою та фантомною залізницею, що біля повороту на Винниківське озеро (Emily Resort). Таким чином ліс Вульки (Винниківський Лісопарк) і “Чортові скелі” з’єднуються в один великий пішохідний маршрут.
В підземному тунелі під закинутою залізницею
Уявляєте, можна зайти в ліс у центрі Львова на вул. Лисенка 22, а вийти аж коло Медової Печери, так жодного разу і не ступивши на асфальт! Буде гарна зелена прогулянка вихідного дня, що можлива завдяки нашому тунелю.
Карта зеленого маршруту від центру Львова до “Чортових скель” та Медової ПечериТут, під дорогою та залізничним насипом, є тунельВхід у тунель зі сторони Emily Resort, вид праворуч від автомобіляАлекс і Діма всередині тунелю. Вид на вхід зі сторони Emily ResortМісця тут багато, але дно не завжди рівне. То ж будьте обережні!Перехід широкого тунелю у вузькийВихід на сторону лісу та “Чортових скель”Прогулявшись Винниківським лісом (Вулька) можна дійти аж до Медової Печери
В травні 2019 року цим тунелем успішно пробігло кількасот учасників першого Lviv Ultra Trail марафону, включаючи автора статті. До цього, тунель був засипаний землею та будівельним сміттям. Таким би і залишався, але що це за марафон без підземного ходу?!
Команда по розчистці тунелюДо розчистки, тунель був заповнений будівельним сміттямСпочатку ми прокопали траншею і тоді навкарачки залізти всерединуДалі, стоячи на колінах, ми набирали ґрунт у відраЗа дві години інтенсивної праці стало можливим розігнутисяПочаток тунелю вже чистий від ґрунту та сміттяЗемлю ми вивозили в австрійську ділянку тунелю щоб вирівняти її кострубате дноПеревірка тунелю на прохідністьРозчищений тунель під час марафону, 2019 рік. Завдяки ньому не прийшлося перекривати дорогу Львів-Винники
На жаль, кілька років лютував Ковід, а потім війна. То ж було не до змагань. За цей час стежка до тунелю, зі сторони “Чортових скель”, встигла зарости кущами. Вільним залишивсявхід зі сторони Emily Resort. Тунель зараз відкритий та доступний для відвідування.
Щоб потрапити в тунель спочатку йдемо праворуч від мостаСтрімкою стежкою спускаємося вниз до огорожі Emily ResortЛіворуч побачимо вхід у тунельВмикаємо ліхтарики та сміливо заходимо всерединуПерша широка ділянка тунелю пройдена! Далі буде найважчеТунель, який ми колись прочистили, знову замулився. То ж останні кілька метрів прийшлося йти напівзігнутимПорівняння стану тунелю одразу після прочистки (ліворуч), та після чотирьох років простою (праворуч). Більше старих фото є тутРозчищена стежка до тунелю зі сторони “Чортових Скель”, 2019 рікТа ж стежка, 2023 рік
Винниківське озеро живлять потічки з лісу «Жупан». Саме так колись називався ліс навколо “Чортових скель”. Під час прокладання залізниці Львів – Підгайці для всіх цих струмків зробили тунелі. Найбільший з них виник у районі Винниківського озера. Красивий арочний тунель з тесаного каменю мав довжину приблизно тридцять метрів і висоту п’ять метрів.
Дорога на Винники і потік, що живив озеро, на карті 19 століттяТе ж місце, але на сучасній карті. Видно потічок, що колись тік через цей тунельВид з тунелю у сторону лісу Вульки та Emily Resort, 2020 рік. Тут тепер стоїть парканМи всередині красивого арочного тунелю з тесаного каменю. Вид у сторону “Чортових скель”. Ще б дно поприбирати і був би чудовий туристичний об’єкт
Радянська влада відреконструювала дорогу Львів – Винники та продовжила тунель бетонними трубами. Це, звісно що, було не так красиво як тесаним каменем, ну але як є. Таким чином, сумарна довжина тунелю зараз складає 45 метрів.
Бетонне продовження тунелю під автомобільною дорогою. Вихід в сторону “Чортових Скель”В порівнянні з австрійським тунелем це бетонне кільце виглядає крихітним. Але, як бачимо зі статті, воно прохідне, проїзне і, навіть, пробіжне!
Зараз це унікальний та дуже колоритний тунель з величезним туристичним потенціалом. Погодьтеся, небагато в нас є підземних ходів у відкритому доступі! В ньому, наприклад, можна облаштувати музей колії “Львів – Винники” чи квест-кімнату.
Тунель це потенційний туристичний “магніт” коло Emily Resort
Залізниця “Львів – Винники” (фантомна) на старій карті Львова. Через складний рельєф, на кілометр шляху по карті поїзд долав 6 км колією
Та саме ці петлі й спричинили занепад залізниці. Через складний рельєф, на кілометр шляху по карті, потяг мусів долати шість кілометрів рейками. То ж маршрут був економічно невигідним, а про туризм тоді ще не думали. На жаль, з часом колію розібрали, а тунель засипали сміттям.
Міст через дорогу “Львів-Винники” на старому фото звідсиМіст через дорогу “Львів-Винники” під час війни, фото звідсиДовоєнний квиток на поїзд “Львів – Винники”, фото звідсиОдин з останніх рейсів фантомною залізницею до заводу “Ензим”, 2013 рік. Фото звідсиПо дну тунелю колись йшов кабель. Станом на 2011 рік він ще був у цій трубіВ 2020 році залишки кабеля остаточно викопали 🙁
Будучи тут, рекомендую ще оглянути автобусну зупинку. Вона оздоблена автентичною мозаїкою з рибами в стилі магазину «Океан». Можливо, навіть автор мозаїки був той самий. На жаль, цей шедевр, як і фантомна залізниця, поступово зникає з ландшафту міста. То ж не проґавте, поки вона ще є.
Запилюжена мозаїка на автобусній зупинці коло повороту на Emily Resort. Фото 2020 рікНавіть в такому стані, ці мозаїки ще доволі яскраві та цікавіВидно тріщину в стіні. Скоро ця частина мозаїки відпаде 🙁
Біля тунелю є ще такі цікаві місця:
1) “Цісарська Криниця” та стежка митрополита А. Шептицького
Неподалік тунелю є стародавній водозабір “Цісарська криниця” та облагороджена стежка митрополита А. Шептицького. Це красиве, атмосферне місце для спокійної прогулянки.
Одразу біля тунелю є сучасний відпочинковий комплекс “Emily Resort“. Тут, абсолютно безкоштовно, можна прогулятися красивою територією, обійти навколо величезного озера та пофотографувати тварин у міні-зоопарку. Це єдиний комплекс такого масштабу біля Львова який вартує, щоб його відвідати.
За два кілометри від тунелю, в лісі є масив скель. Він вражає як своїм розміром, так і красою. Це добре відома точка для відпочинку на природі + тут займаються скелелазінням.
Якщо від “Чортових Скель” спускатися на північний схід, то потрапляємо в залишки австрійської оборонної системи Львова “Форт Лисиничі”. Разом з “Форт Брюховичі” та іншими він захищав місто від росіян. Зараз там залишилося кілька стін і багато земляних укріплень.
Підземний хід, який я щойно описав, не єдиний такого типу у Львові. Крім старовинної Полтви є ще, наприклад, вулиця аж з трьома австрійськими тунелями під залізницею.
Та найцікавіший тунель знаходиться на головному вокзалі. Він починається з паркінгу на площі Двірцевій, проходить підусіма перонами і виходить вже на Левандівці. Це є найкоротший шлях з вокзалу на вулицю Широку.
Тунель під усіма коліями головного вокзалу у Львові, вид з площі ДвірцевоїТунель під усіма коліями головного вокзалу у Львові, вид з ЛевандівкиБіля цього тунелю є ще дворівнева розв’язка для поїздів. Таких би й для автомобілів наробили…Тут, також, стоїть справжній паровозік! Схожі колись курсували фантомною залізницею