068157182160667.65285f15bde34
“Освітлення міста – це не просто питання безпеки та комфорту, 
це також питання краси та естетики” 
Ле Корбюзье 
Львівський електричний ліхтар – це тема, яка прямо переплітається з дослідженнями електрифікації, чавуну та трамваю, незважаючи на це, дослідники описували її бігло, або взагалі ніяк.
Щоб розкрити для вас львівські історичні ліхтарі, як ніколи раніше, я опанував 3Д графіку, парсинг даних, відвідав усі профільні структури і познайомився з віденськими урбаністами.  Але про все по порядку.
Для простоти розуміння, в статті введено власні назви, які є умовними і не претендують на історичну достовірність.
Дуговий ліхтар перед головним фасадом театру. Source: Polona

 

ДУГОВИЙ  ЛІХТАР

Думаю, не секрет, що спорудження Міського театру, прийнято вважати точкою відліку в розвитку електрифікації Львова.

Побудована система електропостачання до театру могла забезпечити електроенергією не лише сам театр, але й найближчі об’єкти поряд. Система складалася з електростанції на Сахарова, магістральної лінії кабелів постійного струму, розподільчого пункту та акумуляторної підстанції в підвальних приміщеннях театру.

Трасування лінії постійного струму Сахарова – Міський театр на ділянці сучасного парку Франка.

Інформаційний знак (T) маркування магістральної лінії постійного струму для пожежних служб.

За однією з версій це і спонукало встановити перші вуличні електричні ліхтарі на площі перед його головним фасадом уже невдовзі після його офіційного відкриття у 1900 році.

(Достовірно відомо, що в день офіційного відкриття Міського театру, площу довкола освітлювала система виключно газових ліхтарів).

Тити ліхтарів на площі перед театром. Source: Polska
Конструкція ліхтаря: Перший електричний декоративний вуличний ліхтар з дуговими лампами закритого типу, (звідки й така назва), встановлений на чавунній опорі (щоглі). Загальна висота орієнтовно 10 метрів. 
Ліхтар, ймовірно, був обладнаний системою лебідок опускання світильників, що наразі неможливо підтвердити. П’єдестал мав технічні дверцята та був декорований картушею з гербом міста.
Ліхтарі  під час загального страйку 28 листопада 1905 року. Source: Polona

Візуально, світильники були дуже масивними і працювали на вугільних електродах з конструкцією “лампи закритого типу”, яка була розроблена у 1890-тих роках. Термін служби таких ламп був до 125 годин безперервної роботи.

Зліва – ескіз дугової лампи на вугільних електродах конструкції “лампа закритого типу” 
для постійного та змінного струму. Справа –  вдосконалена конструкція 1915 року.
Ліхтар простояв геть не довго. Через десятиліття він був замінений ще вищим ліхтарем, описаним далі. Вважається втраченим повністю.
Сучасне фото. Source: Роман Балук
Додам, що перші дугові лампи в силу своїх фізичних властивостей та зміни температури внаслідок нагрівання випромінювали світло блакитного відтінку.
Цікаво, але в якійсь мірі, підсвітка сучасного сухого фонтану є випадковим несвідомим нагадуванням про ці два дугові ліхтарі минулого.

 

НАДВИСОКИЙ ЛІХТАР

Перенесемося в 1909 рік. Львівські міські заклади електричні (МЗЕ), які через рік святкуватимуть свою десяту річницю, вводять в дію нову електровню на вулиці Козельницькій (сучасна ТЕЦ-1). Львівська фірма “Зигмунта Родаковського” спільно з віденською “Siemens&Halske” завершила прокладання нових електромереж вулицями міста.

Прокладання мереж вулицями міста. Source: Андрій Крижанівський

На кресленні нижче реалізований план підведення лінії змінного струму 500 Вольт до місць розташування ліхтарів на проспекті Свободи та площі Міцкевича запроєктований фірмою “Зигмунта Родаковського”. Згодом, на кожному з цих місць постане ліхтар.

План прокладання електромереж площею Міцкевича. 1908 рік

В цій синергії і розпочалася історія найвищих в історії Львова чотирнадцятиметрових сецесійних вуличних ліхтарів з віденським духом!

Source: UMA; LIM collection (Міський медіаархів)

​​​​​​​​​​​​​​Від початку проспекту Свободи і до площі Соборної за допомогою 80 одиниць надвисоких ліхтарів (або 100 дугових ламп) було сформовано першу в місті променаду, освітлену штучним електричним освітленням. Зазначу, що перехід був повільним і, попри встановлення електричних, ліхтарі інших типів роботи також продовжували працювати в єдиному ансамблі.​​​​​​​

Конструкція ліхтаря:Сецесійний п’єдестал декорований квітом конвалії та картушею з гербом міста (герб, який використовував МЗЕ). Технічні дверцята з можливістю механічного запуску системи лебідок для заміни вугільних ламп, оскільки вони швидко вичерпували свій ресурс, через що потребували частої заміни (орієнтовно кожні три дні).

П’єдестал на площі Міцкевича. Source: Nationaal archief

Тонка чавунна опора (щогла) відцентрового лиття з двома рівнями зварювання, які прикриті декоративними оздобленими накладками. Незважаючи на скромний діаметр, опора додатково використовувалася, як підтримка контактної мережі трамваю.

Опис частин надвисокого ліхтаря

Демонстраційний вигляд світильників на дугових лампах початку XX століття. Source: Siemens

Обслуговування дугового світильника працівником МЗЕ 1912 рік. Source: Андрій Крижанівський
Ліхтар часто доповнювався жардиньєрками для квітів, або святковими прикрасами в дні міських святкувань. Source: Polona
Ця реконструкція привнесла також переосмислення світильників. Матова скляна колба довжиною близько півтора метра на кілька років стала джерелом освітлення частини проспекту Свободи і площі Міцкевича.

Відень. Площа Ам Гоф. Source: WienSchauen

Підтвердженням цьому є останній збережений надвисокий ліхтар відновлений в оригінальному кольоруванні​​​​​​​ у Відні, (батьківщині цієї оздоблювальної варіації). До речі, там ці ліхтарі носять назву “Bischofsstab” або, “Посох Єпископа” і мають дуже схожу з львівськими історію життя.

Порівння п’єдесталів у Львові та Відні.Source: Christian Philipp (Wikimedia) 
Надвисокий ліхтар такої оздоблювальної варіації зайняв місце на центральній променаді міста і не встановлювався поза її межами.
пл. Міцкевича погляд зверху.
Крім того, що цей ліхтар став першим масовим електричним ліхтарем Львова, він став і найвищим за всю історію. 
Така висота не була “грою м’язів”, а мала суто практичний сенс. Оскільки в той час електричне освітлення було розкішшю, як і прокладання ліній до самого ліхтаря, “підняття світильника вище” давало можливість досягти масимальної площі освітлення від кожної окремої дугової лампи.
Фактично, наявність історичного ліхтаря такої висоти в місті є лакмусовим папірцем, який показує що місто увійшло в електрифіковану еру на самому початку її зародження.

Футуристична модель 

​​​​​Наступні надвисокі ліхтарі були різних оздоблювальних варіацій та мали п’єдестали від різних виробників. Однак, зберігалася приблизно однакова висота, система лебідок для обслуговування світильника та концепція, яка була закладена першим ліхтарем.

Не дивно, що найменш декоровані ліхтарі встановлювалися в кварталах найдалі від історичного центру. 

Модельний ряд надвисоких ліхтарів. Source: PolonaAlex ShutyukUMA; Rumjancev collection (Міський медіаархів)
Такі ліхтарі можна було побачити на проспекті Шевченка, вулицях: Городоцька, Шевченка, Чернівецька, Хмельницького, (вжито сучасні назви).
Біля суспільно значущих об’єктів: вхід до Стрийського парку (колишньої Крайової виставки з вулиці Самчука), церква св. Анни, головний корпус ЛНУ (з двох сторін), Органний зал, трамвайне депо на Сахарова, храм свв. Ольги і Єлизавети (з чотирьох сторін), головний вхід до Личаківського цвинтаря, Синагоги на площі Старий Ринок та інших знакових об’єктів (вжито сучасні назви).
Личаківський цвинтар. Source: Ігор БурлакаЛіхтарі по периметру храму свв. Ольги і Єлизавети. Source: Polona
Збережений п’єдестал на пл. Старий Ринок виробництва Huta Blachownia
Малодекорований ліхтар. Вхід до Крайової виставки. вул. Самчука; Source: Polona
Загалом, до Другої світової війни у Львові сформовано систему освітлення надвисокими ліхтарями з щонайменше 130 одиниць*. 
Ця цифра підтверджена на основі парсингу даних, завдяки чому сформовано карту з позначенням кожного унікального ліхтаря з документальним фотопідтвердженням.

Карта документально підтверджених надвисоких ліхтарів. В період з 1909 до 1945 років.
Залишити відповідь
Вам також може сподобатися

10 маловідомих і цікавих місць в Карпатах біля Яремче та Буковеля

Куди помандрувати і що подивитися в околицях Яремче та Буковеля? Є, звісно,…

Граф, що спав поруч з кіньми, та як виглядає палац Семенських-Левицьких зсередини

«Вав! У Львові є таке?» – дивується кожен, вперше проїжджаючи вулицею Пекарською.…