Під всім Львовом є розгалужена система підземель. Вони сформовані навколо підземної річки Полтва. Це десятки кілометрів тунелів якими можна не лише ходити, а й плавати на човні. Що ми і зробили!
Старт був від Стрийського ринку. Це найвища точка р. Полтва де є достатньо води для човна. Далі ми пропливли під проспектом Шевченка, Свободи, минули підземний водоспад за Оперним театром і … Продовження нижче в статті + буде відео зі сплаву.
Біля Стрийського ринку зливаються два підземні потоки: «Залізна вода» з однойменного парку + весь Сихів, та «Вулька» з району вул. Сахарова – Вітовського, який вона регулярно затоплює.
Для сплаву Полтвою ми обрали надувний човен Pelikan А-250C українського виробництва. Він компактний, має дві незалежні повітряні камери і в спущеному стані вміщається у люк 🙂
Спуск під землю пройшов без пригод, а Юрко ще й допоміг нам закрити за собою люк. Далі ми накачали човен, повантажили все досередини і щосили відштовхнулися від берега. Приготування зайняли 30 хв.
Думаєте нас одразу підхопила стрімка течія та понесла вниз до Оперного театру? А дзуськи! Човен міцно сидів на підводному камінні та, навіть, не рухнувся. Ми знову сильно відштовхнулися веслами і аж тоді відчалили! В Полтві теж бувають «пороги» як на Дніпрі у козаків.
Спереду сидів Влад та освітлював дорогу. На кормі розташувався кремезний Ваня. Він керував човном та тримав його носом по курсу. Ну а посередині розмістився автор статті який все знімав на камеру.
Це надзвичайно сильні враження плисти старовинними підземеллями Львова. Ми, наче, перенеслися у середньовіччя, коли р. Полтва ще була судноплавною. Над нами зараз пробки та натовпи людей. В той час як у Полтві спокій та вільний рух назустріч привидам Оперного театру.
Я досліджую Полтву вже більше п’ятнадцяти років і вперше сплавлявся по ній на човні. Рухатися центром колектора значно видовищніше, ніж йти попри його стінку. Лише з човна я вповні відчув усю велич та красу підземного Львова.
Дорогою до Оперного театру ми кілька разів зачепили човном за гостре каміння в Полтві. Балони витримали, а от дно – порвалося. Човен залишився на плаву, проте всередині тепер стояла вода. Ми завбачливо одягнули водонепроникні костюми, то ж ця пригода нас не зупинила.
Настав найвідповідальніший момент сплаву – пройти високий, слизький та дуже швидкий водоспад позаду Оперного театру. Саме на цьому місці люди перевертаються, набирають води та гублять речі.
Перед самим водоспадом швидкість течії раптово зросла. Ми міцно вчепилися у борт, заплющили очі, позакривали роти і повністю довірилися човну та Полтві.
Минуло кілька секунд, а ми все ще були сухі та на човні. Розуміємо, що нам вдалося подолати цей водоспад! Навколо пропливають високі та неприступні мури Полтви в районі готелю “Львів”. В разі чого, вибратися нагору нереально. Але нам це і не потрібно: ми спокійно рухаємося далі.
В Полтві є спеціальний бортик, об який затримуються ті, хто в неї впав вище по течії. Він знаходиться біля МакДональдсу на кільці Чорновола – Липинського. В день сплаву води у Полтві було достатньо. Тож цей бортик ми проскочили “на швидкості”.
Наступною значною перешкодою стало приєднання щитового колектора з районів Варшавська – Левандівка – ринок Південний. Це величезний тунель що місцями проходить на глибині аж 40 метрів під землею та врізається у Полтву під прямим кутом. Саме він і спричиняє підтоплення вул. Торф’яної. Більше про це є тут.
Як бачимо, під вулицею Торф’яною зливаються дві підземні річки. Розмір тунелю (колектора), яким вони тектимуть далі, мав би збільшитися, в порівнянні з тим, що було до злиття. Адже води стало більше!
У це важко повірити, але після злиття тунель стає на третину менший! Ось що ми побачили з човна!
Через це зниження висоти, в колекторі під вул. Торф’яною утворюється “вузьке місце”. У зливу вода піднімається, досягає стелі та виходить на поверхню.
На додачу, “щитовий” колектор з вулиці Варшавської приєднаний до тунелю р. Полтва під прямим кутом. Це завихрює потік річки та вповільнює загальну течію. Тому в зливу вода починає тиснути на стелю і кришки каналізаційних люків. Завихрення дуже добре видно на цьому відео.
Після побаченого нам стало зрозуміло, чому в зливу Полтва затоплює вулицю Торф’яну.
Далі ми плили районом Полтви, що має моторошну назву “Кривавий рів”. На випадок надзвичайної ситуації, ми, заздалегідь, провели розвідку запасних виходів із Полтви та позначили їх спеціальними світловідбивачами. Якби щось пішло не так, то навіть з мінімальним світлом можна було б оперативно вибратися на поверхню.
Та все йшло добре. Після ринку Торпедо тунель Полтви роздвоївся. Основна маса води потекла його лівою частиною. Глибина Полтви там по груди. Зате у правій гілці води стало по кісточки, хоча з’явився в’язкий мул.
Наш сплав тривав вже більше години. За цей час затерпли ноги та втомитися руки. Останні кількасот метрів до виходу тунель став дуже замуленим і човен почав черкати дном. Ми радо зіскочили у воду та почалапали на своїх двох, тягнучи човен за собою. Через двадцять хвилин з’явилося світло в кінці тунелю.
Світло в тунелі це і був вихід р. Полтва на поверхню. Нас чекав Андрій Сталкмен який допоміг підняти та спакувати човен. Андрій чув наші голоси задовго до того, як побачив світло ліхтариків. Настільки добре тунель Полтви поширює звук.
Далі ми пішки перемістилися на вул. Пластову та взяли вантажне таксі до точки старту – Стрийського ринку.
Підсумовуючи: сплавлятися Полтвою можливо і це в кайф! Ми проплили під землею від Стрийського ринку і аж до виходу річки на поверхню біля очисних споруд міста. Вражень на все життя!
Для сплаву Полтвою потрібно звичайний надувний човен і сміливість, а вода сама понесе тебе до виходу. Мандрівка тривала годину, ми проплили 8км підземеллями Львова. Це могло б стати унікальною туристичною атракцією Львова.
Ну і нарешті: вимикаємо світло, врубаємо звук і поринаємо у сплав підземною річкою Полтва!
Сподобалася стаття? Тоді підписуйтеся на наш Телеграм канал щоб дізнатися про більше подібних місць. Наприклад: