Куди сходити в гори біля Славське? Є, звісно що, заїжджені маршрути на г. Тростян, г. Ільза чи до пам’ятника Захару Беркуту. Але це все не то: людей багато, краєвиди лише з вершини, а повертатися тією ж дорогою, що і піднімалися.
Ось наш кільцевий маршрут горами коло Славське з неймовірними краєвидами впродовж усього шляху. Він починається з села Верхня Рожанка, проходить двома хребтами та має туристичний притулок (колибу) посередині. Довжина маршруту 20 км або 8 годин ходу. Він легко долається за день, підходить для колісного туризму чи скітур та має варіанти скорочення. То ж, помандрували!
На в’їзді у Славське повертаємо ліворуч під міст до села Верхня Рожанка (~13 км). Дорога асфальт, лише останні 2 км буде щебінь. Якщо Ви прибули у Славське залізницею, то на вокзалі є трансфер у всі куточки курорту.
Проїжджаємо красиву церкву та паркуємося на узбіччі неподалік Народного дому. Це буде наша точка старту та фінішу.
Село Верхня Рожанка розташоване на висоті 730м н.р.м. і це ще одна перевага маршруту. Адже єдиний суттєвий підйом на г. Високий Верх (1243м) складає якихось 470 метрів перепаду висоти.
Зараз десята година ранку, всі повні сил та енергії. Второваною кам’яною дорогою ми буквально «вибігаємо» на хребет біля лижного витягу. Разом з фотографуванням, сходження зайняло годину часу.
Не поснідали дома? Навіть краще! На горі Високий Верх цілий рік можна поласувати карпатською кухнею чи перехилити теплого чаю. Тут завжди людно, адже працює канатна дорога з ГК «Захар Беркут»: хороший варіант для легкої прогулянки вершиною.
Та ми прямуємо далі, щоб пішки зробити велике кільце гірськими хребтами і вернутися до нашої точки старту з іншої сторони.
На вершечку гори Високий Верх (1243м) розташована вежа стільникового зв’язку та зламаний дороговказ маршруту 5011. Але й без нього зрозуміло куди йти – весь час по хребту на південь. Джипи та квадроцикли розкатали тут дорогу. З одного боку це плюс – не зблудиш, а на вершині для туристів завжди є теплий перекус. Мінус – глибокі калабані які, без хорошого взуття, ну ніяк не обійти. Врахуйте це та можливий вітер при підготовці до походу.
Але хто б на ті калюжі зважав, коли навколо така краса! Весь хребет як на долоні, вид навколо мільйон на мільйон. А далеко внизу, поміж багряних Бескидських верхів, мальовничо розкинулися кольорові цятки сільських дахів.
Двадцять кілометрів пішки містом це багато, а стільки ж по горах минає легко та цікаво: особливо коли йдеш без великого рюкзака! Жартуючи та фотографуючись, долаємо вершину за вершиною. А може це все винен той глінтвейн на Високому Верху? 😉
На горі Гнилище (1216м) встановлено пам’ятні хрести. Це хороший дороговказ якщо, раптом, туман, а у Вас сів телефон. При необхідності, тут можна завершити похід і спуститися вниз у село до точки старту (сині стрілки на карті). Та зараз лише 13-00, то ж йдемо далі хребтом і падаємо перекусити під горою з колоритною назвою «Товстий Жолоб» (1270м).
Відпочивши та набравшись сил, ми вибігаємо на найвищу точку маршруту – гору Чорна Ріпа (1285м). Вона, до речі, вища за популярну гору Параска (1269м) і знаходиться на межі Львівської та Закарпатської областей. Також, тут вже пройдена важча половина маршруту.
Від г. Чорна Ріпа (1285м) починається тривалий спуск і, тепер, маршрут йтиме лише вниз і вниз, аж у село.
Рухаємося хребтом до урочища “Обноги”: унікального місця, де сходяться межі трьох областей: Львівської – Івано-Франківської та Закарпатської. Раптом, повз нас промчали джипи з веселими туристами в кузові. Вони, як ті поросята, захоплено верещали при в’їзді в чергове болото. А його тут накатано аж два кілометри.
З джиперської траси звертаємо ліворуч на північ (там є вказівник на дереві) і, за кількасот метрів, бачимо хатину та хрест. Це буде та сама межа трьох областей (Перехресне) і наш туристичний притулок на ній. Він у хорошому стані: вікна цілі, дах не протікає, є нари для ночівлі 6-8 людей. Вода поруч, дрова також, всередині прибрано. З мінусів – тут немає пічки, тож ватру прийдеться налити ззовні.
Біля притулку сходимо з маркованого маршруту 5011 та нетуристичним шляхом прямуємо на північ до с. Верхня Рожанка. Дорога тут рівна, ґрунтова та пролягає розлогими полонинами. Шпацеруючи, любуємося величним хребтом г. Високий Верх, звідки ми щойно прийшли.
Після гори Менчил (1205м) звертаємо ліворуч та йдемо в сторону одинокої колиби. Вже осінь, вона хоч і пуста, але на подвір’ї стоїть свіжа копиця сіна.
Після колиби дорога кілька разів перекочується через горби, тому приходиться знову трішки йти вгору. Але це, навіть, краще: суглоби розвантажуються від затяжного спуску.
Далі була ще одна пуста хатина під горою Дехтовець (1094м) і, нарешті, ми знову бачимо неймовірний Високий Верх та с. Верхня Рожанка у його підніжжя. Спуск до села стрімкий та слизький. Саме тому наш маршрут починається з неважкого сходження на г. Високий Верх, щоб всю подальшу дорогу насолоджуватися лише краєвидами та спусками.
Дорога виводить до річки “Рожанка”, але мочити ноги вбрід неохота. За кількасот метрів ліворуч та праворуч є дерев’яні містки. Так і переходимо на протилежний берег та центральною сільською дорогою вертаємося до машини – точки старту.
Ми стартанули о 10-30, вернулися о 17-00 і це з двома перекусами та фотографуванням для статті. Лише сім годин походу, а вражень на цілий тиждень! Кілька годин тому ми ще були там, на верхах, і милувалися неймовірними краєвидами гір! А зараз, у всьому сухому та чистому, вертаємося додому.
Це один з кращих одноденних маршрутів у цій частині Карпат!
А Вам сподобався маршрут? Якщо так, то поширюйте цю статтю друзям і разом йдіть у гори! А, також, підпишіться на наш Телеграм канал щоб дізнатися про більше цікавих місць в Карпатах. Наприклад: