На Закарпатті існує ціла мережа покинутих шахт та штолень в яких видобували золото. За незалежності це діло закинули: бо нерентабельно.
Недавно інвестор не відновив виробництво. Причому під землю він навіть не спускається, а переробляє вже добуту “нерентабельну” породу.
Відновлене виробництво золота
Завод, де виробляють золото, це дуже режимний об’єкт, нас туди не пустили. А от по закинутих золотих шахтах може лазити будь-хто! Що ми і зробили 🙂
В шахті під землею біля м.Берегово
Вступ
Досвідченіші люди добре пам’ятають шумиху в пресі навколо золотих копалень на Закарпатті. У всіх нас тоді була одна думка: «Крадуть!». Як інакше пояснити нерентабельність видобутку золота? В тонні руди шість грам золота. Якщо переробити стандартну 20-и тонну вантажівку породи, то вийде 120 грам чистого металу. Гроші це немалі, а вантажівка породи, по шахтним міркам – мізер.
Працюємо на золотій шахті 🙂
Золото в породі знаходиться у вигляді мікроскопічних смужок що навіть очима їх не побачиш. Відділяти золото від породи можна або промиванням, або хімічними методами. Перший варіант і використовувався в часи Кучми. Але він був недосконалий, тому половина золота викидалася з промитою породою. Хімічний метод ефективніший і дешевший. Але тоді цей варіант не дали впровадити місцеві еко-активісти.
Такий стан мають зараз шахти коло м.Берегово
В 2019 році іноземний інвестор почав відновлювати виробництво та ставити сучасніше обладнання. А також облагороджувати територію навколо шахт. Тож, поки не пізно, ми вирішили туди навідатися, щоб відносно легко помилуватися золотими штольнями.
Каолінова штольня біля Берегово
Штольні розкидані на схилі гори Кукля. Найвища розташована на висоті 240м.н.р.м, найнижча 160м.н.р.м. Довжина по прямій більше кілометра. Є багато бокових кімнат де вівся видобуток породи.
Ось карта місць з цієї статті
Усі штольні зараз зі значними завалами. Металеві тюбінги, що підтримують стелю, кимось «дбайливо» вирізані. Найбільш діючою з усіх виявилася не золота, а каолінова штольня. Станом на 2019 рік обладнання було на місці, включаючи прохідний комбайн. Згідно записів, люди тут були менше року тому.
Ще цілий тунель що веде вглиб гориТакі завали нам зустрічалися по дорозі. Перелазиш і йдеш даліА може там золотий самородок?Золотовмісна порода в шахті
Далі рекомендую читати детальний опис наших пригода під саме цю пісню 🙂
Шукаємо вхід
Під словами «Золота Шахта» я маю на увазі комплекс споруд що включає не лише шахту, а ще й штольні (горизонтальний вхід у виробітку з поверхні), штреки (горизонтальний але без виходу на поверхню), вентканали, фурнелі (вертикальні переходи між горизонтами) і всі решта шахтні приналежності. Всі професійні фотки Васіча. Решту мої з телефону.
Збираюся в похід у шахти
—
Колись ми досліджували соляну шахту в Стебнику і там нам захотілося додати пригодам блиску. То чому б не дослідити Золоту Шахту? Карпатський хайвей зі Львова в Берегове минає швидко . Закуповуємся в місцевому супермаркеті та рухаємося в село Мужієво. Одразу при в’їзді звертаємо ліворуч і білою кам’яною дорогою деремося вгору попри виноградники. Орієнтуємося на силікатний корпус адмінбудівлі. (ось координати)
Доволі швидко перед нами постає синьо-білий корпус відновленого виробництва. Поруч запарковані автівки і є, навіть, поліція охорони. Проскакуємо це місце та паркуємося за поворотом, на розвилці коло компресорної станції. Дорога прямо веде до штолень і перегороджена колючим дротом. Дорога ліворуч йде до закинутого стволу шахти.
Всередині закинутої компресорної станціїЗгідно записів, востаннє тут працювали в 2006 роціВхід у штольню №23 поруч з компресорноюТроха вище зберігся якийсь навантажувач породиТак виглядає обвал зверху. Внизу була порожнина і її засипалоПідходимо до коалінової штольні №28Двері за трьома печаткамиДосліджуємо околиці гори КукляВежа на вершині. Може виліземо глянемо що там?Така табличка, як не вилізти!
Перші штольні і адмінбудівля
Компресорну станцію, два входи в золоті штольні, закриту каолінову штольню, величезну адмінбудівлю і будку ретранслятора на вершині гори ми знайшли практично одразу. Але нас найбільше цікавив вертикальний ствол вниз у золоту шахту…
Тяга з штольні №29, значить є чим дихати і можна туди йти!В одній зі штолень звідки була тягаЗаварений вентствол штольні №23Сучасні ємності для промитої водиЙдемо глянути що там всередині адмінбудівліТакі номерки видають коли спускаєшся в шахтуТут же видавали і когонки. Але їх вже розкурочилиНа підлозі розкидано багато документації по шахті. І як тут знайти щось корисне?Вивчаємо карту шахт під горою КукляЗолотоносна порода поруч з адмінкоюВинні погреби в будинку навпроти. Ото я розумію шахтарі собі розважалися!Нетронутий компресор біля шахтиСтарі трубчаті газоаналізатори
Вже п’ята вечора, а їли ми ше як ранком на Окко в Сколе. Підкріпившись, вирішуємо дослідити штольню номер 29. Широкий і відносно чистий прохід манить своєю прохолодою.
Обід дослідникаЕфективний релакс після обіду
Золоті Штольні
В цій штольні велася або розвідка, або видобуток породи. Тому що всюди є багато бічних вибраних кімнат та прокладена колія. Також присутні фурнелі на інші горизонти.
Вхід у штольнюГлибина невелика, бачимо коріння дерев на стеліНаша висота 210 метрів над рівнем моря
Спочатку, при вході в штольню, порода була сіра. Але з часом вона почала потроху червоніти як цнотлива дівчина на непристойний жарт. Перед завалом порода мала яскраво жовтий колір що місцями переходив в рожевий. А далі йшов крейдяно-білий каолін. Що порода, що каолін мали консистенцію мокрої глини. Тобто руками їх можна було запросто покришити.
Колись тут пересувалися потягом: “Стоп, розвилка, тормози, швидкість”А зараз колію розібрали і йдемо пішкиРудоспуск внизЙдемо далі вглиб гориПочалися завалиДля масштабу, там вдалині тюбінги і завал. А також забутовано цеглою. Зате ліворуч можна пройтиФурнель на інший горизонт
В одному місці ми не могли пролізти і кинули пляшку Опілля вперед щоб звільнити руки. Аж раптом зі стелі відірвалася велика брила золотоносної породи і завалила пляшку. Думаєте ми плакали з горя? Ні! Ми аж завищали від радості! Бо перед нами відкрився прохід в іншу шахту!
Йдемо досліджувати глибини МоріїЦе не постановочна фотка. Ми справді через ці завали проходилиЯкось так і проходили, головне опілля міцно в руках триматиТільки не питайте чи нам було страшно…Чому в шахті завжди треба мати запасне світло. Бо відмовить основне і звалишся в таку от фурнельВиробітка без будь-якого укріпленняНазар часто подавав класні ідеї шо нам далі робитиНу і для геологів я пофоткав троха породуНу і для геологів я пофоткав троха породуНу і для геологів я пофоткав троха породуВертикальна фурнель що йде вгору а не вниз як попередня. Біле це каолінЦя брила була відпала зі стеліПерехід жовтої породи в каолінКінець. Ще одне провалля. Кажани масово літали кудись далі. Але ми не стали йтиКінець. Ще одне провалля. Кажани масово літали кудись далі. Але ми не стали йтиНаша стежка під землею проходила по ось цьому гребнюБачимо прохід далі…
Заразми перейшли в чисто каолінову штольню, вхід до якої знаходився дещо вище по схилу гори і був за трьома печатками.
Працівники шахти. Може хтось себе тут впізнає…Тут колія збереглася, бачимо вагончики і ДепоПриточно-витяжна вентиляціяВхід у каолінову штольню, вид зсерединиПісля депо доволі скоро почалися завали. То ж цей поїзд нікуди вже не поїдеКолись ці вагончики вивозили руду. А зараз стоять пусті гниютьДерев’яні тюбінги перегнивають і стеля рушитьсяЦіла частина штольні перед заваломЗварювальний апарат в шахтіТак стали ніби це вони завалили 🙂
Стан каолінової штольні такий, ніби тут щойно закінчилася зміна. Інструмент, заряджені вогнегасники, тюбінги, електрика, лампочки – все на місці. Попід стелю йдуть дві грубезні труби вентиляції. Всередині прокладена колія і на чільному місці стоїть електровоз з причепленими вагонетками.
Електровоз в коаліновій штольні. Фото ВасічаКаолінова кімната і нова акуратна виробіткаБур яким це все довбалосяДалі електрики нема, кабель завалилоБатарея електровоза давно дохла 🙁 Так би покаталисяСпуск на другий горизонтШахтні гриби з пліснявиАндрію закортіло грибочків 🙂Під ними відходи життєдіяльності цих грибівОпа! Та тут можна цілий готель облаштовуватиЗа поворотом нас чекав сюрприз!Такий от електропоїзд в повністю робочому стані!Це фігня а не завал, розчистимо і будемо кататися!Востаннє тут проводили виміри в 2018 роціПоки хлопці зайняті еелктровозом, я йду подивитися даліВ кінці тунелю стояв цілий прохідний комбайн!В кінці тунелю стояв цілий прохідний комбайн!Я вперше в житті бачив таку техніку!
Фотки не передають ту білизну і стерильну чистоту каолінових шахт, яка тут панувала. Є два горизонти на відстані 10-20 метрів. Видуботок вівся комбайном що стоїть в одному з тунелей другого горизонту. Перший горизонт доволі швидко перекриває завал. Але якщо його обійти, то опиняєшся у великій просторій сніговій печері з безліччю невеликих кімнат. На другий горизонт веде людський ходок по дерев’яній драбині.
Долото-бур прохідного комбайна яким цю штольню колись і зробилиПанорамний вид на прохідний комбайн. Він дуже довгий!Ха, а комбайн то чеський!А ось і наш повністю робочий електровоз під’їхавПоки Васіч фотодрочив ми пішли людським ходком на 1 горизонт, але за заваломНічого цікавого, просто пуста порода і всеПобродивши трохи тунелями “Великого Хробака” вертаюся назад
Та ми вертаємся назад і, перелізши ще один завал, спускаємся на той же другий горизонт але вже по колії. Тут раптово починає пищати дозиметр! 0.6-0.8uSv. Не смертельно, але робітники дозу могли і отримати, якщо це тільки не радон.
На другому горизонті суттєво прохолодніше ніж на поверхні, лише 16 градусів. За рахунок цього зі стелі звисають величезні і надзвичайно м’які грибки. Вони нагадують цукрову вату чи комір зимового пальто.
16 градусів, доволі теплоОсь параметри вентиляції шахтиРадіаційний фон в шахті завищенийІлюмінація майже як на новий рікЗастали Васіча на гарячомуВисюльки зі стелі – це гірлянди шахтних грибків!Електровоз працює, поїхали!
Ось як ми каталися на електровозі в коаліновій штольні!
На другому горизонті стояв ще один маленький електровозик який, о щастя, був заряджений. То ж Васіч урочисто провіз нас 200 метрів до кінця тунелю де стояв чеський гірничий комбайн. Якби в шахті була електрика я думаю він запросто би завівся і продовжив проходити тунель. А так то просто гарний об’єкт для фоток!
Металева зварна рама в шахтіПіднімаємся нагоруВсе, кінець дорогиТроха відпочиваємо
Вертикальний ствол в Золоту Шахту
Вийшли нагору ми вже затемна і переїхали до вертикального ствола в шахту. Це доволі віддалене від людей місце і можна спокійно заночувати в наметах. Повний місяць, вид на вогні Берегове. Ще би вода тут була то можна пластунський табір робити. Пробую заснути та не можу. Не пройшло і доби а вражень як за тиждень. Голова хоче це все переварити, а тіло вимагає спокою.
Місце ночівлі коло вертикального ствола в шахту
Вранці ми виявили що жорстко лоханулися з водою. Ми розраховували на дощ і навіть купили дощовики в Берегове. А була реальна спека і води в нас нема. Їхати десь далеко влом.
Васіч спустився в ствол перший і виявив що далі вниз драбин нема. Всі підчисту зрізано. Тобто треба лізти по арматурі. А ще, в нас лише одна система. В принципі лізти можна і без страхівки, але для чого ризикувати? Друге але, що в шахті жарко. Там порода окислюється повітрям і виділяється тепло. То ж без води там ходити не в кайф. Тому довго вагаючись ми все таки прийняли рішення спуститися туди іншим разом. А натомість пішли дослідити ще один вентиляційний ствол.
Васіч йде першийСпуск в Золоту Шахту. Голова в оранжевому шоломі для її масштабу 🙂
Ось яка там глибина:
Вентствол знаходиться коло однієї заваленої штольні номер 23. Спуск вниз десь двадцять метрів на шнурку. Всередині є приблизно п’ятсот метрів ходів. Закінчується все новенькою бетонною забутовкою. Таке враження що вони ізолювали головну шахту від бокових непотрібних штолень.
На документації з адмінбудівлі ми знайшли ще купу штолень, де ми не булиЗа завалом всередині штольні 23Повна розруха і дестРойСучасна забутовка що веде в діючу шахтуКрематорій в шахті? Гм.. А це ідея!!!Куски зі стелі сипляться нам на головиТо ж треба так нагло різати тюбінги в себе ж таки над головоюЗате порода тут красива
Стан штольні плачевний. Все вирізане, таке враження що за кілька років вхід самозавалиться. Один вузьких завал вів на поверхню. Я тихенько проліз, підкрався до вентшахти ззовні і гучним голосом спитав «Хлопці! Що ви тут шукаєте?!»
Там далі цегляна забутовка і все
Підсумки
На цій оптимістичній ноті я завершу статтю по золотих шахтах. Місце реально цікаве та незвичне. Тут або відновлювати добування Золота, або облаштовувати атракцію для туристів. Для чого такому добру пропадати!
Дякую всім за увагу і що прочитали цю довгу статтю
Дуже крута стаття, і дякую вам велике за карту сам з Берегова шукав вхід в шахту власноруч всмислі ліз по кожній стежині і сам для себе відмічав де шо знаходиться це був для мене виклик її знайти і всеж вирішив прям прогуглити про ці шахти і ОСЬ ваша стаття. Недавно був в штольні N28 все дуже печально….все порозкрадали навіть колії, побили зварювальний апарат незрозуміло навіщо яка вигода або ціль дуже багато завалів ми навіть толком в глибину шахти не зайшли(
(Можу скинути вам пару фотографій які я зробив)
Мені 16 був з другом який теж любить лазити по заброшеним місцям перший раз були в закинутій шахті
Але будь ласка, не обідайте більше на прапорі, це все таки важливий символ, а не тряпка якась. Особливо в такі часи як зараз, коли люди гинуть заради цього прапора. Мусів аж зареєструватися, щоб написати це 🙂
3 коментарі
Дуже крута стаття, і дякую вам велике за карту сам з Берегова шукав вхід в шахту власноруч всмислі ліз по кожній стежині і сам для себе відмічав де шо знаходиться це був для мене виклик її знайти і всеж вирішив прям прогуглити про ці шахти і ОСЬ ваша стаття. Недавно був в штольні N28 все дуже печально….все порозкрадали навіть колії, побили зварювальний апарат незрозуміло навіщо яка вигода або ціль дуже багато завалів ми навіть толком в глибину шахти не зайшли(
(Можу скинути вам пару фотографій які я зробив)
Мені 16 був з другом який теж любить лазити по заброшеним місцям перший раз були в закинутій шахті
Пишу з фейкового акаунту
Дякую за ваш пост і вибачте за мою неграмотність.
Надіюсь ви це прочитаєте.
Хлопці, ви круті!
Але будь ласка, не обідайте більше на прапорі, це все таки важливий символ, а не тряпка якась. Особливо в такі часи як зараз, коли люди гинуть заради цього прапора. Мусів аж зареєструватися, щоб написати це 🙂
Щасти вам у ваших пригодах🙏
Добре, обіцяємо!