Протягом шістдесяти років, цілого покоління львів’ян, теперішній Гарнізонний храм був наглухо зачинений та охоронявся як режимний об’єкт. В ньому, за товстими стінами тоді ще костелу Єзуїтів, розташовувався архів і книгосховище на понад два мільйони томів.
Серед містян ходили легенди про неймовірної краси оздоблення храму. Та лише одиниці мали туди доступ.
В 2009 році нам вдалося потрапити всередину костелу, там виявився таємний хід. Від побаченого аж дух перехопило! Ось фото, як виглядало книгосховище всередині Гарнізонного храму до його відкриття.
Ось коротка передісторія та більше фото з книгосховища. Було жарке літо 2009 року. Гроза добряче потріпала Львів, вибивши шиби в дзвіниці тоді ще костелу Єзуїтів. По хиткій та брудній голуб’ячій драбині ми забралися на його горище.
Зверху жарила черепиця, знизу лякало обвалене склепіння. Туди ступати зась: можна провалитися. Тож ми пересувалися виключно по дерев’яних брусах.
В кінці горища виявилася дірка в стіні. Через неї ми і просочилися всередину храму. Те, що там побачили, вразило нас на все життя!
Ми стояли на вузькому карнизі під стелею, а весь храм лежав перед нами внизу. Ніс вловив характерний запах старих книжок і пилюки. Костел, наче Матрицю, заповнювали ряди шаф із тисячами стародруків. Судячи з шару пилюки, ніхто їх не читав.
Якби мені це приснилося, то я б в житті б не повірив, що таке може існувати наяву, ще й в центрі Львова! Настільки фантастична та сюрреалістична картинка була перед нами. Шкода лише, що більшість Львів’ян так її і не встигли побачити.
Хоча тут нікого й немає, але ми, все рівно, говоримо пошепки: не пасує в храмі шуміти. Обережно, щоб не обвалити карниз, йдемо до вівтаря – серця костелу.
У підвіконнику за вівтарем ми помітили замасковану ляду. Обережно її піднімаємо та бачимо гвинтові сходи вниз! Адреналін та цікавість аж зашкалювали.
«Так це ж справжній таємний хід у стіні середньовічного храму!» – сказав я собі та поліз першим.
Було очевидно, що до нас тут дуже давно ніхто не був. Сходинки вкривала сантиметрова пилюка якої, з кожним кроком, ставало лише більше і більше.
Десь посередині ходу нам трапилося крихітне віконечко надвір. Через нього потрапляло трішки світла та свіжого повітря. «Так ми ж зараз вийдемо на Проспекті Свободи!», – подумав я. «А що як цей хід веде у Полтву, підземну річку Львова, яка протікає поруч костелу?». Мільйон разів бачив цю стіну ззовні і навіть подумати не міг, ЩО в ній може ховатися!
Йти далі ставало все важче і важче. Віконечко, що десятиліттями було без шиб, дало притулок голубам. Птахи загадили сходинки так, що їх аж перестало бути видно!
Тримаючись за стіни щоб не впасти та, зігнувшись в три погибелі щоб не зачіпати стелю, ми продовжили спуск вниз.
На жаль, біля наступного віконечка голубиного посліду стало аж під стелю. Без ґрунтовних «розкопок» йти далі було неможливо. До землі залишалося лише кілька метрів. Ми припустили що в кінці, швидше всього, нас чекали би зачинені двері костелу або одна з замурованих приток підземної річки Полтва.
Піднімаємося нагору та покидаємо храм таким же чином, яким ми сюди потрапили. В голові лише крутилася думка:
«Який же це злочин, закривати такий красивий храм від людей! Книжки можуть і в іншому місці лежати».
Я тоді і уявити не міг, що лише за кілька років буду тут на хрестинах…
Сподобалася стаття? Тоді підписуйтеся на наш Телеграм канал і будьте в курсі усіх невідомих місць Львова! Наприклад: