А Ви знали, що на момент будівництва Оперного театру річка Полтва вже п’ятдесят років як текла під землею? Закрили її ще в далекому 1842 році під час зведення театру Скарбека (Заньковецької). Але в 1897р. прийшлося відкривати та все переробляти…
«Русло р. Полтва становило небезпеку для фундаменту Оперного театру, тому його посунули», – пишуть у книжках. Але де саме протікала Полтва до цього, та куди і наскільки її перенесли?
Мало хто знає, що на місці теперішнього Оперного театру колись був охайний сквер з кущами, доріжками та фонтанами. Його облаштували як громадський простір новозбудованого театру Скарбека (Заньковецької). Сам театр постав на болотистому правому березі Полтви. Тому для його фундаменту прийшлося використали дубові сваї, які ми бачимо і сьогодні.
В ті часи, між сквером (теперішній Оперний театр) та театром Скарбека (Заньковецької) протікала норовлива річка Полтва. В грозу вона виходила з берегів і заливала все навколо. Тому в 1842 році Полтву, на ділянці між театром Скарбека і сквером, закрили у кам’яний тунель. Разом з Маріїнською площею (А. Міцкевича) це стали перші підземелля річки Полтва.
Так воно і стояло закритим майже шістдесят років, аж поки не почали будівництво Оперного театру. Виявилося, що підземна Полтва заважає розмістити театр по центру проектованої алеї (сучасна стометрівка).
Було прийняте непросте рішення: посунути річку. До наших днів дійшло фото робіт по перенесенню старого русла Полтви на нове місце. Завдяки цій світлині можемо точно визначити де протікала р. Полтва до будівництва Оперного Театру, та куди її перемістили.
Ліворуч, під робітником з тачкою, бачимо оригінальне русло Полтви. Зауважте, що сто років тому води там теж було мало. Ліва стінка старого тунелю ще ціла, праву вже розібрали.
Праворуч, на старому фото, ближче до театру Скарбека, видно широкий бетонний жолоб. Це буде нове, бетонне, русло Полтви. Воно дугою йтиме від місця над Полтвою, звідки зроблене це фото, і до старого кам’яного тунелю графа Скарбека.
Вдалині, на старому фото, бачимо темне продовження тунелю. Цю ділянку не чіпали і вона незмінною, з 1842 року, стоїть аж до сьогодні. А перенесли лише русло Полтви що вище по течії. На фото все пояснено.
Висновки: р. Полтва заважала правому куту Оперного театру. Її посунули на кілька метрів в сторону театру Заньковецької. Зараз річка тече акурат під дорогою між двома театрами. І, як бачимо по численних фото, з Полтви немає таємних входів у театральні підвали – це міська легенда.
Після Оперного театру, Полтва тече в сторону готелю Львів. Далі по проспекту В. Чорновола, вул. Торф’яній (яку вона завжди затоплює) і на очисні споруди. Ось відео і стаття зі сплаву по Полтві між двома театрами.
Сподобався похід Полтвою? Тоді підписуйтеся на наш Телеграм канал і будьте в курсі всіх невідомих місць Львова! Наприклад: