«Це справді у Львові?» – так і хочеться перепитати, побачивши ці фото. Ну надто вже екзотично виглядають астрономічно-білі куполи на фоні старих львівських кам’яниць.
Нічний Львів з астрономічної обсерваторії ЛНУ імені І.Франка
На відміну від обсерваторії Львівської Політехніки, ЛНУ вдалося зберегти свій оригінальний телескоп Carl Zeiss віком 102 роки. Прилад досі працює, а його “зоряний час” наступає якраз під час масових відключень вуличного освітлення.
Автентичний телескоп Carl Zeiss віком 102 роки, працює і досі
Цікаво глянути як там всередині? Тоді гайда в онлайн екскурсію!
Університет Франка не став пасти задніх і, невдовзі, на Цитаделі звів власну обсерваторію: подалі від міста та поближче до зірок. На відміну від Політехніки, тут спеціалізувалися на фундаментальних питаннях будови всесвіту.
Навчально-астрономічний корпус ЛНУ імені Івана Франка по вул.Кирила і Мефодія 8Вид з навчального корпусу на нічний Львів з куполом обсерваторії над ним
Напевно не лише я помилково вважав, що обсерваторія ЛНУ повинна знаходитися у головному корпусі біля парку Франка? Але ж логічно: навіщо депутатам в будівлі сейму телескопи? Та й міські вогні і полтв’яна димка точно заважали б.
До обсерваторії ЛНУ ми потрапили в рамках Днів Європейської Спадщини у Львові. Спочатку нам провели коротку лекцію, потім показали наявне астрономічне обладнання і, нарешті, пустили у святая-святих: на дах до телескопів.
Вступна лекція про історію обсерваторіїДалі красивими сходами піднімаємося “на кафедру”Тут ми оглядаємо астрономічне обладнання і стрімкими гвинтовими сходами потрапляємо на сам дахПоруч із сучасними комп’ютерами та проекторами бачимо старі тематичні виданняСучасний електронний телескоп любить тепло і затишок, тому його зберігають внизу
В більшому куполі встановлено оригінальний телескоп Carl Zeiss 1922 року випуску. В меншому знаходиться обладнання для спостереження за Сонцем та штучними супутниками Землі. Куполи обертаються корбою, так же вручну відкривають і віконця для телескопів: в кінці статті буде відео. Звісно що є проекти модернізації цього всього…
Неймовірна обсерваторія та її автентичний телескоп на фоні старого Львова. Фото з ВікіпедіїЦей же телескоп зблизька. Бачимо годинниковий механізм та тягарці, які автоматично повертають апарат за рухом ЗемліНаша група всередині купола. Вмістилися усіДруга вежа з обладнанням на фоні Високого Замку, 2021 рік. Фото звідси
Вид з обсерваторії в сторону центру ЛьвоваВид на прапор і прозорий дах, що пропускав природнє світло в навчальні аудиторіїДобротні австрійські засувки на вікнах і внутрішня частина прозорого даху за нимиЕкскурсія закінчилася, спускаємося на землю
2 коментарі
Хто може сказати куда можна піти в заброшки чи якісь колектори . Ой давно не був нігде.😃
Ну це давай краще в наш чат https://t.me/rdzs_discussion