IMG_0139

Мабуть, всім відомо, що в кожному другому галицькому селі є покинутий польський костел, капличка або маєток. Трапилось так, що під час чергової поїздки по гриби ми з колєгою найшли одразу ТРИ таких об’єкти…


1. Оборонний костел Святої Трійці в с. Соколівка

Цей костел добре видно з траси на Рогатин/Ходорів і, власне кажучи, саме тому він є найвідомішим з перелічених в цій статті об’єктів. Зведений на початку 17 ст., та неодноразово перебудовувався. Можна помітити, що основа костелу зроблена з каменю, в той час як надбудови – цегляні. В советскі часи, звісно, будівля була успішно пристосована під господарську діяльність, і використовувалась як склад при колгоспі. Після розвалу це все занепало, і сьогодні стан його доволі плачевний.

Координати тут.

Навколо костелу збереглись залишки оборонних мурів
Вигляд зсередини. Там де вікно – залишки балкону, на який все ще можна залізти по сходах.
Вид з балкону всередину

Залишки даху

Основа балкону все ще тримається. Видно маркування виробника – скоріш за все, останньої перебудови та модернізації костел зазнав десь на початку 20 ст.
Сходи, які ведуть на балкон – дуже хиткі і прогнили наскрізь.
На дзвіницю, нажаль, по сходах вже не залізти – далі вони обриваються
Головний вхід. Збереглись залишки внутрішніх дверей

Детальніше почитати про історію костелу можна тут. В якості приємного бонусу, поруч знаходяться доволі мальовничі руїни вище згаданого колгоспу, точніше його автобази. На території є декілька ушатаних газонів, ІЖ, Пролісок, Daewoo Nubira та рама від Бобіка.

ГАЗон-бензовоз все ще на радянських номерах

Далі прямуємо у Вибранівку. Але, по дорозі нам трапились ще пару артефактів з минулої епохи. Перший – НУП при дорозі. Він знаходиться праворуч при дорозі, одразу після того як з’їхати з головної дороги в напрямку с. Кологори. Ось його координати. Звісно, що всередині вже все розграбовано та знищено – ми навіть не лізли вниз.

Всередині все розбомблено і очевидно ще й підтоплено

Рухаємось далі, та в Кологорах повертаємо праворуч – грунтова дорога прямо через ліс веде у Вибранівку та сусідні села. На краю лісу біля дороги стоїть піч для випалювання вапна. Хоча сама піч вже давним-давно не працює, але все під замком, і таке враження що територія не зовсім покинута.

Координати тут.

Взагалі, наскільки я знаю, цей район досить насичений подібними печами. Під час пошуку інформації для написання цієї статті, виявилось, що в с. Любешка, яке знаходиться звідси за пару кілометрів в іншу сторону, також є декілька печей для випалювання вапна.

2. Філіальна каплиця Пресвятого Серця Ісуса в с. Вибранівка

Капличка збудована в 1935 р. За призначенням довго не прослужила – вже за декілька років почалась війна, а за союзу, по стандартній практиці, каплиця використовувалася як склад при колгоспі. На даний момент знаходиться в доволі плачевному стані, хоча не настільки поганому, як костел Святої Трійці. Двері зачинені, тому всередину особливо і не залізеш – хіба через вікна, які знаходяться досить високо. Ось тут є трохи додаткової інформації про капличку та фото зсередини.

Координати тут.

Також в селі є декілька покинутих хат

З пагорбів Вибранівки також відкриваються прекрасні краєвиди на сусідні села:

З Вибранівки вирушаємо до останнього пункту мандрівки. По дорозі зустрічаємо залишки кар’єру, з якого, очевидно, і добували камінь для деяких із цих костелів. Біля підніжжя ще досі лежать валуни, з яких мали бути зроблені блоки для будівництва.

Вилазимо нагору, і нам відкривається просто неймовірний краєвид:

На горі також залишки якогось піщаного міні-кар’єру:

А вдалині вже видно останню точку маршруту:

3. Костел Святого Станіслава в с. Березина

Про цей костел загалом відомо досить мало. Збудований на початку 20 ст., за есесерів як і завжди перетворений не то в склад, не то в магазин. Після розвалу – остаточний занепад. Загалом, будівля ще у відносно непоганому стані – але природа помалу бере своє.

Ось його координати.

Тут очевидно колись висіла люстра?
Як і в костелі Святої Трійці, на основі балкону все ще можна розрізнити маркування виробника


Загалом, вийшов доволі цікавий маршрут, який займе не більше 4-5 годин (за умови наявності власного авто та хорошої погоди). Особисто ми їздили сюди в декілька заходів – тому не дивуйтесь, що на фотках різна погода, пори року та атмосфера :). Хто не має автомобіля – добратись можна з АС5 або Сихова на любій маршрутці, яка їде на Ходорів. Також є прямий автобус з АС5 на Вибранівку, але він ходить всього лише 2-3 рази на день і то є нюанси, тому на нього не варто розраховувати. Ще один, більш “атмосферний” варіант – дизель-потяг ДР1А Львів-Ходорів, який зупиняється у Вибранівці. Але повзти на ньому ви будете довго)))

Сподобалася стаття? Тоді підписуйтеся на наш Телеграм канал щоб дізнатися про ще більше цікавих місць навколо Львова. Наприклад:

20. Двадцять маловідомих місць куди поїхати біля Львова та Миколаєва

20 маловідомих місць куди поїхати біля Львова та Миколаєва
20 маловідомих місць куди поїхати біля Львова та Миколаєва
Залишити відповідь
Вам також може сподобатися

Підземна криївка УПА коло Миколаєва, що добре збереглася

У лісі коло Миколаєва збереглася справжня криївка. Вона дійшла до нас незмінною…

Закинутий палац біля Львова, на який всі забили

Красива вежа, фасад з колонами… Попри свій стан, палац і досі привертає…