Мабуть, всім відомо, що в кожному другому галицькому селі є покинутий польський костел, капличка або маєток. Трапилось так, що під час чергової поїздки по гриби ми з колєгою найшли одразу ТРИ таких об’єкти…
1. Оборонний костел Святої Трійці в с. Соколівка
Цей костел добре видно з траси на Рогатин/Ходорів і, власне кажучи, саме тому він є найвідомішим з перелічених в цій статті об’єктів. Зведений на початку 17 ст., та неодноразово перебудовувався. Можна помітити, що основа костелу зроблена з каменю, в той час як надбудови – цегляні. В советскі часи, звісно, будівля була успішно пристосована під господарську діяльність, і використовувалась як склад при колгоспі. Після розвалу це все занепало, і сьогодні стан його доволі плачевний.
Детальніше почитати про історію костелу можна тут. В якості приємного бонусу, поруч знаходяться доволі мальовничі руїни вище згаданого колгоспу, точніше його автобази. На території є декілька ушатаних газонів, ІЖ, Пролісок, Daewoo Nubira та рама від Бобіка.
Далі прямуємо у Вибранівку. Але, по дорозі нам трапились ще пару артефактів з минулої епохи. Перший – НУП при дорозі. Він знаходиться праворуч при дорозі, одразу після того як з’їхати з головної дороги в напрямку с. Кологори. Ось його координати. Звісно, що всередині вже все розграбовано та знищено – ми навіть не лізли вниз.
Рухаємось далі, та в Кологорах повертаємо праворуч – грунтова дорога прямо через ліс веде у Вибранівку та сусідні села. На краю лісу біля дороги стоїть піч для випалювання вапна. Хоча сама піч вже давним-давно не працює, але все під замком, і таке враження що територія не зовсім покинута.
Взагалі, наскільки я знаю, цей район досить насичений подібними печами. Під час пошуку інформації для написання цієї статті, виявилось, що в с. Любешка, яке знаходиться звідси за пару кілометрів в іншу сторону, також є декілька печей для випалювання вапна.
2. Філіальна каплиця Пресвятого Серця Ісуса в с. Вибранівка
Капличка збудована в 1935 р. За призначенням довго не прослужила – вже за декілька років почалась війна, а за союзу, по стандартній практиці, каплиця використовувалася як склад при колгоспі. На даний момент знаходиться в доволі плачевному стані, хоча не настільки поганому, як костел Святої Трійці. Двері зачинені, тому всередину особливо і не залізеш – хіба через вікна, які знаходяться досить високо. Ось тут є трохи додаткової інформації про капличку та фото зсередини.
З пагорбів Вибранівки також відкриваються прекрасні краєвиди на сусідні села:
З Вибранівки вирушаємо до останнього пункту мандрівки. По дорозі зустрічаємо залишки кар’єру, з якого, очевидно, і добували камінь для деяких із цих костелів. Біля підніжжя ще досі лежать валуни, з яких мали бути зроблені блоки для будівництва.
Вилазимо нагору, і нам відкривається просто неймовірний краєвид:
На горі також залишки якогось піщаного міні-кар’єру:
А вдалині вже видно останню точку маршруту:
3. Костел Святого Станіслава в с. Березина
Про цей костел загалом відомо досить мало. Збудований на початку 20 ст., за есесерів як і завжди перетворений не то в склад, не то в магазин. Після розвалу – остаточний занепад. Загалом, будівля ще у відносно непоганому стані – але природа помалу бере своє.
Загалом, вийшов доволі цікавий маршрут, який займе не більше 4-5 годин (за умови наявності власного авто та хорошої погоди). Особисто ми їздили сюди в декілька заходів – тому не дивуйтесь, що на фотках різна погода, пори року та атмосфера :). Хто не має автомобіля – добратись можна з АС5 або Сихова на любій маршрутці, яка їде на Ходорів. Також є прямий автобус з АС5 на Вибранівку, але він ходить всього лише 2-3 рази на день і то є нюанси, тому на нього не варто розраховувати. Ще один, більш “атмосферний” варіант – дизель-потяг ДР1А Львів-Ходорів, який зупиняється у Вибранівці. Але повзти на ньому ви будете довго)))
—
Сподобалася стаття? Тоді підписуйтеся на наш Телеграм канал щоб дізнатися про ще більше цікавих місць навколо Львова. Наприклад: