А чи знали Ви що Сихів мав колись велике озеро? Воно починалося від нижнього Шувару та закінчувалося аж коло вул. Лісної. Влітку тут відпочивали люди та плавали катери. А взимку озеро перетворювалося на величезну ковзанку!
Сихівське озеро живила річка Зубра. Згодом, у неї почали нелегально зливати каналізацію новобудов. Зубра перетворилася на річку-смердючку і у 80-х рр. озеро спустили. Відтоді сихівчани не мають де нормально відпочити біля води.
Аж через сорок років, у 2019 році, прозвучали ідеї очистити Зубру. Влада відреагувала, річка перестала смердіти, але вода далі брудна. Давайте самі пройдемося підземеллями Сихова та глянемо що було зроблено, і хто продовжує гадити в Зубру.
Зараз у це важко повірити, але вся долина вздовж Зеленої стежки Сихова колись було найбільшою у Львові водоймою з катерами і рятувальниками.
Під час розбудови Сихова та заводу ЛАЗ на екологію забили і каналізацію скидали напряму в Зубру: так було простіше. З часом вона перетворилася на річку-смердючку, а озеро, з санітарних міркувань, прийшлося спустити.
В 2019 році було опубліковано цикл статей про Зубру та її стан. Ідея відновлення Сихівського озера здобула широку підтримку у Львів’ян, журналісти відзняли багато репортажів. В 2021 році А. Садовий, навіть, включив відновлення Зубри у свою передвиборчу програму.
Починаючи з 2020 року департамент екології ЛМР проводить розширений моніторинг рівня забрудненості Зубри. Паралельно, Сихівська РДА перепідключає висотні будинки у стаціонарну каналізаційну мережу.
Проведені роботи дали позитивний ефект: запах зник, але річка й надалі залишається брудною. Адже чи не половина всього забруднення продовжує поступати в Зубру зі сторони Персенківки. І тут буде найцікавіше!
В 2020 році, коли всі вже говорили про відновлення річки, місто профукало нагоду наполовину очистити Зубру від фекалій. Саме стільки, згідно даних моніторингу, дає каналізація з Персенківки. Це приєднання знаходиться прямо під проїжджою частиною вул. Хуторівка-Івана Павла II. В той час цю дорогу, якраз, ремонтували, та колектори, чомусь, вирішили не рухати. Зараз вони замулені, руйнуються та забруднюють Зубру.
Ганьбою для влади є, також, і свая, забита прямісінько в колектор Зубри. Червоні лінії – ні, не чули. В 2019 році чиновники навіть спускалися в Зубру щоб побачити цю сваю на власні очі. Обіцяли усунути, але стоїть ще досі.
Крім сваї, колектор річки Зубра має ще багато інших руйнувань. Їх потрібно або усувати, або навпаки: відкрити річку на ділянці від моста до озер.
«А екологічна інспекція» – спитаєте Ви. Вона мала б виявляти та боротися з нелегальними зливами у річку Зубра. Мала би… Яскравий приклад це велика автомийка на перехресті вул. Хуторівка – Гната Хоткевича. Ще з 2019 року вона зливає хімію напряму в річку Зубра. Всім це відомо, але за чотири роки ніхто не відреагував. Хоча каналізаційний колектор прокладений поруч.
Триває війна і є важливіші справи ніж Зубра. А з іншого боку, для перепідключення «аж» трьох великих труб: вул. Персенківка, Манастирського та Козельники – багато коштів не потрібно. Та й приватні інвестори знайдуться. Принаймні, річка стане чистою, а там і озеро “намалюється”. 🙂
Давайте разом пройдемося підземеллями Сихова та річкою Зуброю і подивимося в якому вони зараз стані.
Ось коротке відео як там зараз під землею в Зубрі 😉 А основні фотографії та опис є нижче після відео.
На старій карті видно, як Зубра протікає від теперішньої вулиці Зубрівської попри вул. Манастирського до Хуторівки і далі вздовж лісу за місто. Коли розбудовували Сихів, то її поступово закривали у бетонний тунель. Таким чином Зубра перетворилася в дощовий колектор. Це її принципова відмінність від Полтви яка, за сумісництвом, є ще й фекальним колектором .
Зараз Зубра – це та ж Полтва, але сто років тому. Вона все ще повноводна, але вже з фекаліями. Вона ніби і під землею, але частина її досі тече по поверхні. Зубра має свої таємниці і нею можна перетнути весь Сихів.
Ми йдемо під землею від місця виходу Зубри на поверхню (коло ринку нижній Шувар) і аж до її витоків на вулиці Зубрівській. Це буде віртуальна екскурсія підземеллями річки Зубра. А те, що на поверхні, можна оглянути самостійно.
Перевага лазити дренажними колекторами над фекальною Полтвою очевидна. Тут суттєво чистіше і запаху майже нема. Якби не тих кілька десятків каналізаційних врізок, то можна було б купатися в Зубрі. Мені приємно що у Львові є така “дренажка” де не потрібно газоаналізатор і з якої вилазиш майже чистим.
Як бачимо, чим далі вверх по течії тим чистіша вода в Зубрі. Бо в неї менше вього зливають 🙂
Дихається в Зубрі вільно. Тут приємна прохолода, а наша прогулянка підземним Сиховом це справжній “відпочинок біля води”. 🙂
Якщо припинити зливати в Зубру каналізацію, то вона скоро стане чистою та повноводною річкою. І тоді нею можна буде наповнити Сихівське озеро. За останні чотири роки певні кроки вже зроблено, залишилося зовсім трохи.
Дякую всім за увагу 🙂 Поширюйте цю статтю! Доб’ємося відновлення річки Зубра у Львові!
Сподобалася мандрівка підземеллями Сихова? Тоді підписуйся на наш Телеграм канал щоб знати більше про підземний Львів. Наприклад:
а також