Львівська Хімічна Лабораторія
Львівська хімічна лабораторія

У місті діє спеціалізована хімічна лабораторія. Вона щодня моніторить якість повітря та води у Львові та заміряє викиди промислових підприємств. Якщо щось трапиться – тут побачать першими.

Вхід в хімічну лабораторію
Промислові газоаналізатори для контролю якості повітря
На кожен тип газу потрібен свій газоаналізатор

Для чого потрібна ця лабораторія якщо по місту вже стоять стаціонарні пункти якості повітря і дані можна подивитися он-лайн? Хімічна лабораторія робить значно детальніший і більш комплексний аналіз якості повітря. Якщо станеться біда – тут зразу побачать! Стаціонарні ж пункти моніторять лише базові показники.

Якість повітря тут моніторять по таким от параметрам
Спочатку повітря проганяють через цю колбу. Забруднюючі частинки осідають у воді. А потім спектрометром аналізують вже брудну воду.

Наприклад в цивільний час їх дані про загазованість використовувалися при проектуванні малого транспортного кільця Львова. А в Зубру стали менше гадити після початку моніторингу. Зараз же вони перші заб’ють тривогу якщо повітря у Львові стане небезпечним для життя.

Роздруківки з точками моніторингу якості повітря в центрі Львова
Таке собі повітря. Краще ніж в Китаї, але гірше ніж у горах

Також вони виїжджають на виклики і вимірюють викиди з труб підприємств. Наприклад «Тойота Центр» на Кульпарківській. Труба їхньої котельні є нижчою за прилеглі будинки. Логічно що на верхніх поверхах смердить.

Чуйник вимірювача швидкості потоку викидів в промисловій трубі
Вимірювальний блок. Важливо не тільки що викидають в атмосферу з труби, а ще й скільки викидають!
Допотопний вимірювач швидкості потоку в трубі. Якщо б раптом сучасний прилад зламався, все рівно поміряють. Просто довше займе часу. Те ж стосується і всього решта.

В цій лабораторії є дуже багато складного та унікального обладнання яке допоможе визначити будь-яке забруднення повітря.

Повітря з вулиці набирають в таку от ємність. Далі його приносять в лабораторію і вже тут аналізують
Далі будуть фото газоаналізаторів для моніторингу якості повітря. Хімічна лабораторія це не тільки колбочки та пробірки. Це ще й сучасне електронне обладнання!
Всі ці газоаналізатори робочі та знаходяться в лабораторії
Половина з них вітчизняного виробництва
Вимірювач сірководню, небезпечний газ що часто збирається в каналізації
Переносний аналізатор шкідливих речовин в повітрі
А це один з закордонних приладів
Оксид азоту в нормі
На кожен газ свій газоаналізатор
Той самий діоксид яким колись були отруїли Ющенка

Лабораторія має спеціальний прилад для контролю кількості мікрочастинок в повітрі. Мікрочастинки продукуються здебільшого автомобілями. Ці частинки настільки малі, що вони не фільтруються легенями і тому напряму проникають у крові. А з ними і канцерогени та важкі метали. Мікрочастинки невидимі, але в рази небезпечніші за сіру пилюку та чорний дим.

Пристрій для контролю мікрочастинок

Лабораторія «державна», то ж я очікував побачити тлін, розруху та ветеранів поза-пенсійного віку . Натомість металопластикові вікна, сучасні газоаналізатори та зацікавлені погляди молодих дівчат.

Тут аналізують якість води в місті
Тут аналізують стічні води міста
Ці реактиви потім “перетворяться” на наше здоров’я

Надодачу, вони регулярно вимірюють якість води аж в тридцяти шести ключових точках Львова. Це, наприклад, озеро в парку Горіховий Гай, Левандівське озеро, річка Марунька та інші. Якщо показники не в нормі то одразу б’ють тривогу.

Аналіз води з різних водойм Львова

Коли створили Львівську ОТГ то лабораторії додали нові точки контролю за межами Львова. Та ж Полтва на об’їзній чи річка Зимна Вода. Так ми знаємо скільки і чого львів’яни віддають світу. 🙂

Спектроаналізатор який визначає рівень забрудненості води та його складники
Заливаєш у нього воду і маєш ключові показники

Лабораторія володіє неперервними даними про стан довкілля Львова за останні 25 років. Можна порівняти якість повітря/води колись і тепер. Наприклад як вплинули автомобілі та новобудови та навколишнє середовище. Можливо екологія стала навіть кращою, бо ж брудна промисловість у Львові зникла?

Приклад даних лабораторії. Горіховий гай +- норм. Є органічні забруднення але це не смертельно. Далі фото лабораторних артефактів.
Точні ваги в боксі без пилюки та зі сталою температурою
Муфельна піч
Промисловий психрометр значно складніший за шкільний

Я спитався: «Чи може до вас звернутися проста людина якщо є підозра на забруднене повітря-воду?». Їх відповідь: «Так, може. Навіть попри 100% зайнятість ми виділим час для такого одиночного аналізу”. Лабораторія знаходяться на вул. Тесленка 4 або пишіть на Гарячу лінію міста.

Вимірювач рівня pH води
Сучасна термокамера для проб і реактивів
Аж три таблички. Точно не помилитеся дверима

Дуже дякую керівнику Ігорю Гуменному, Олександрі Сладковій та дружньому колективу лабораторії за проведену екскурсію! Так тримати!

А Ви підписуйтеся на наш Телеграм канал щоб нічого не пропустити!

Залишити відповідь
Вам також може сподобатися

10 маловідомих і цікавих місць в Карпатах біля Яремче та Буковеля

Куди помандрувати і що подивитися в околицях Яремче та Буковеля? Є, звісно,…

Граф, що спав поруч з кіньми, та як виглядає палац Семенських-Левицьких зсередини

«Вав! У Львові є таке?» – дивується кожен, вперше проїжджаючи вулицею Пекарською.…