Dnister_sign

Зі шкільного курсу географії нам відомо, що Дністер – друга за довжиною річка України, після Дніпра. Його загальна протяжність – 1352 км,  площа водозбору 72100 км2. Загальне падіння 759 м, середній нахил водної поверхні – 1,78%.

Згідно сторінки Дністровського РЛП, Дністер бере початок на північному схилі Карпат, з джерел, що виходять на північно-західному схилі гори Розлуч, біля с. Вовче на висоті близько 760 м, впадає в Дністровський лиман Чорного моря, за 35 км на південний захід від м. Одеси.

Дізнавшись, що початок цієї величної річки знаходиться на території Львівської області, ми захотіли його відвідати. Нажаль, у інтернеті недостатньо інформації щодо маршрутів, хіба що коментарі на GoogleMaps, тому нам довелося пройти шлях спроб і помилок. Зате тепер можемо поділитися своїм досвідом та рекомендаціями з іншими.

Дістатися до витоку Дністра можна з кількох місць:

  1. Селища Розлуч
  2. Селища Вовче
  3. Селища Шум’яч

Можливо існують інші маршрути, але ми розвідали саме ці три, а мандрували від с.Вовче

Карта маршрутів до витоку Дністра
Карта маршрутів до витоку Дністра

1. Маршрут від с. Розлуч.

Варто почати від місця, позначенного жовтою стрілочкою (приблизні координати: 49.222029, 22.977284). Якщо їхати від Турки, то орієнтиром буде база відпочинку “Карпатський Замок”, на автотрасі навіть є вказівник на витік Дністра.

Грунтовою дорогою у суху погоду можна дістатися до  позначеного місця, і звідти йти пішки угору по дорозі, яку добре видно на GoogleMaps. Ця дорога досить сильно понівечена лісовозами і у березні була дуже брудною, принаймні спочатку.  Також до жовтої стрілочки можна доїхати через саме селище Розлуч, яке є досить цікавим та мальовничим (див. фото костелу), проте останні сотні метрів будуть по грунтово-кам’янистій вулиці

дерев'яний костел у с.Розлуч
Дерев’яний костел у с.Розлуч
Ми на місці початку маршруту
Ми на місці початку маршруту

Нажаль, через брудну дорогу та стомлену дитину ми не дійшли до витоку Дністра цим шляхом, але вирішили обов’язково сюди повернутися!

2. Маршрутом від с.Вовче

Маршрутом від с.Вовче ми й дісталися до витоку Дністра. Повертати від головної вулиці села потрібно на грунтову дорогу у місці, позначеному червоним хрестиком.  Подорожували у травні у суху погоду і змогли доїхати машиною до місця, позначеного червоною стрілочкою на карті (приблизні координати: 49.213350, 22.945557).  Звідти пішли пішки вгору в напрямку хребта, там є стежини по просікам, досить дручні для пересування.стежина до хребта

Ми очікували, що на хребті буде широка дорога, яка швидко та комфортно доведе нас до витоку, адже на GoogleMaps дорогу так добре видно. Але ж не варто покладатися на GoogleMaps у плані оффроаду! Ця дорога виявилася геть зарослою колючою ожиною, пекучою кропивою, а місцями непролазними кущами ліщини і ще чогось. Тому частину шляху ми йшли крізь ліс поряд з дорогою, який також був не найзручнішим для пересування. Приємний бонус – це гарне покриття Lifecell LTE на всьому шляху.

Врешті ми дісталися витоку. Там є інформаційні стенди та обладнані альтанки для пікніку.

Вертатися назад по хребту нам не хотілося, тому вирішити піти іншою дорогою – вниз по течії Дністра. Біля вказівника (невже вони існують?) повернули праворуч і далі йшли крізь ліс, досить легкопроходимий. Два рази перейшли через яри з потічками, пройшли по квітучим галявинам, і врешті дісталися до нашого авто.

це місце було початком і кінцем нашого маршруту

Прикладаю також фото маршруту в Strava, загальна протяжність склала трохи більше ніж 6 км. По часу зайняло 3.5 годин, зі швидким пікніком і фото зупинками

3. Маршрут, від с. Шум’яч

Цей маршрут ми не проходили, але бачили як ним заїхала компанія на квадрациклі та УАЗі. Відповідно, робимо припущення, що пішки цією дорогою також можна піднятися (синя стрілочка на карті). Дорогу добре видно на GoogleMaps, а біля витоку Дністра вона виглядає ось так:

На останок хочеться додати порівняльні фото Дністра біля його витоку, та у с.Заліщики біля найвідомішого меандру. Важко повірити, що це одна й та ж річка!

Це Дністер біля його витоків
Це Дністер біля його витоків
Це також Дністер але значно значно нижче по течії
Це також Дністер але значно значно нижче по течії

Сподобалася стаття? Тоді підписуйтеся на наш Телеграм канал аби знати більше цікавих місць! Наприклад:

18+ маловідомих та цікавих маршрутів Карпатами біля Славське та Сколе
18+ маловідомих та цікавих маршрутів Карпатами біля Славське та Сколе
1 коментар
Залишити відповідь
Вам також може сподобатися

Карпатський маяк або оглядова вежа на горі Цюхів

Це справжній кусочок Європи в диких Українських горах! Такої споруди у Карпатах…

10 маловідомих і цікавих місць в Карпатах біля Яремче та Буковеля

Куди помандрувати і що подивитися в околицях Яремче та Буковеля? Є, звісно,…