Вул. Стуса та її підземелля...
Вул. Стуса та її підземелля…

Запах тухлих яєць на вулиці Стуса чути всім: мешканцям, перехожим, пасажирам транспорту.

Одні звинувачують річку Полтву, яка бере тут свій початок. Інші – складний ландшафт та решітки дощоприймачів. Але першопричина смороду знаходиться далеко звідси!

Вул. Стуса у Львові на якій регулярно смердить каналізацією
Вул.Стуса у Львові на якій регулярно смердить каналізацією

Давайте розберемося, що це за запах, звідки він береться та як його усунути раз і назавжди.

Що це за запах?

Нудотний запах тухлих яєць на вул.Стуса, це – сірководень (H2S), надзвичайно небезпечний газ. Він у п’ятсот разів отруйніший за, всім відомий, чадний газ, від якого щозими гинуть люди. З іншого боку, сірководень широко розповсюджений у природі і, в малих дозах, навіть корисний. Наприклад, сірководневі ванни використовуються для лікування захворювань шкіри.

Природні сірководневі ванни. Багато санаторіїв теж займаються схожими процедурами
Природні сірководневі ванни. Деякі санаторії теж пропонують такі процедурами

Звідки він береться?

Сірководень виникає при процесах гниття без доступу кисню. Цей газ є важчим за повітря тому, зазвичай, накопичується в каналізаційних колодязях, закритих печерах чи підвалах.

Один з каналізаційних колодязів на вул. Стуса в якому є сірководень
Один з каналізаційних колодязів із сірководнем по вул.Стуса. Більше фото тут

На відміну від більшості Львова, Сихів має розділену напірну каналізацію. Це означає, що побутові відходи (туалет, умивальник, душ) перекачуються у Полтву, а дощова вода з вулиць – самопливом тече в річку Зубра.

Каналізація Сихова що самопливом тече у Полтву, район вул. Стуса
Каналізація з Сихова, що тече у Полтву під вул.Стуса. Більше за цим посиланням
Чиста дощова вода в підземній річці Зубра на Сихові
Чиста дощова вода в підземній частині річки Зубра на Сихові. Більше за цим запосиланням

На вул. Хуторівка, біля моста, розташована каналізаційно-насосна станція (КНС-5). Саме вона, довгими вузькими трубами і перекачує концентровані стоки Сихова в Полтву.  У цих трубах, в теплі та без доступу кисню, й утворюється сірководень.

КНС-5 на вул. Хуторівка
КНС-5 на вул. Хуторівка
Підключення напірних труб з КНС-5 до колектора Полтви
Злив з напірних труб КНС-5 у самосплавний колектор Полтви, перехрестя вул. Угорська – пр. Червоної Калини. Більше фото за цим посиланням.
На вул.Стуса, біля стадіону «Україна», сихівські нечистоти вперше контактують зі свіжим повітрям із решіток дощоприймачів.

Концентрація сірководню в колекторі на вул. Стуса становить 55ppm. Це дуже багато і довго тутперебувати не можна
Концентрація сірководню в колекторі на вул.Стуса становить 55ppm (червона цифра). Це дуже багато і довго перебувати людині тут не можна. Більше фото за цим посиланням

Як газ потрапляє на поверхню?

«А чому сірководень виходить на поверхню? Він же важчий за повітря! Та й згідно закону Бернулі, вода, що рухається, затягуватиме повітря з вулиці під землю, а не навпаки…»

Саме так і відбувається у самосплавний колекторах Полтви, де вода тече самопливом. В її тунелях, навіть, дує легкий свіжий вітерець із дощоприймачів.

Але вул.Стуса особлива, бо по ній працює потужна КНС з Сихова. Коли вона вмикається, то рівень стоків у підземному колекторі різко зростає! Зайве повітря, а з ним і сірководень та інші каналізаційні гази, витісняються з колектора назовні через решітки дощоприймачів. Там воно все нам і смердить.

Схема потрапляння сірководню (коричневиСхема потрапляння сірководню (коричневий) з каналізаційного колектора на поверхню через решітки дощоприймачівй) з каналізаційного колектора на вулицю через решітки дощоприймачів
Схематичне зображення вул.Стуса та її підземного колектора. Стрибок рівня стоків витісняє сірководень (коричневий) на поверхню
Коливання рівня стоків в колекторі під вул. Стуса при роботі КНС-5
Коливання рівня стоків в колекторі під вул.Стуса при роботі КНС-5

Ось відео як виглядає невеликий стрибок рівня води в колекторі під вул.Стуса.

«Схожа розділена каналізація є на вул.Виговського, Ряшівській, Левандівці. Чому ж там не смердить?», – спитаєте Ви. Тому що їх колектор (південно-західний або ПЗК) вентилюється кожних триста метрів і кисень нейтралізує сірководень. Також, там відсутні такі потужні КНС, які є на Сихові.

Автор статті біля однієї з вентиляційних труб ПЗК
Автор статті біля однієї з вентиляційних труб ПЗК в районі Скнилівського парку
Всередині ПЗК. Тут також видно добові коливання рівня, але вони суттєво менші ніж на вул. Стуса
Всередині ПЗК. Тут також є добові коливання рівня стоків, але вони плавні, бо відсутня потужна КНС. Більше фото за цим посиланням.

Які є шляхи вирішення проблеми:

Кардинальним вирішенням проблеми стане побудова Південно-Східного щитового(як метро) колектора з Сихова на очисні споруди міста.

Цей об’єкт, навіть, є в генплані Львова. Поки його не збудують, стоки двохсот тисяч сихівчан продовжуватимуть текти через цілий Львів аж в район Галицького перехрестя.

Проектований Південно-Східний колектор на генплані міста
Проектований Південно-Східний колектор (синя лінія) на генплані міста Львова

Враховуючи, що багато років не можуть розширити існуючий колектор Полтви на вул.Торф’яній, який регулярно затоплює мешканців, на побудову нового, з Сихова, найближчим часом сподіватися марно 🙁

Чому підтоплює вул. Торф’яну у Львові та як це усунути
Чому підтоплює вул.Торф’яну у Львові та як це усунути

Щоб побороти запах, у 2020 році Львівводоканал встановив одну вентиляційну трубу на перехресті вул. Угорська – пр. Червоної Калини. В цій точці, під землею, напірні труби з КНС-5 переходять у самосплавний колектор Полтви, вивільняючи сірководень. Примусова вентиляція зменшила сморід внизу, на Стуса, але створила його наверху, біля моста. Схоже, що повітряні фільтри не справляються…

Вентиляційна станція на перехресті вул. Угорська – пр. Червоної Калини. Вона забирає сірководень з-під землі та викидає його в атмосферу
Вентиляційна станція біля моста на перехресті вул. Угорська – пр. Червоної Калини. Вона викидає сірководень з підземного колектора в атмосферу

Ось як там є під землею:

Дехто пропонує обладнати усі дощоприймачі сифонами (гідрозатворами), що не випускатимуть гази назовні. Проте, таке рішення суттєво ускладнить функціонування та обслуговування каналізації, а гази все рівно виходитимуть – просто в іншому місці.

Типова решітка дощоприймача без сифона
Типова решітка дощоприймача: сифон в конструкції не передбачений

Десять років тому Львівводоканал почав додавати у стоки Сихова спеціальну хімію(Ferrox), яка мала б запобігати утворенню сірководню та руйнуванню стінок колектора. В теорії звучить добре, але на вул. Стуса далі смердить каналізаційними газами.

Баки з хімією на КНС-5, вул. Хуторівка
Баки з хімією на КНС-5, вул. Хуторівка
Баки з хімією на КНС-4, вул. Драгана
Баки з хімією на КНС-4, вул. Скрипника

Суттєво зменшити запах на вул. Стуса зможе лише модернізація сихівської КНС-5.

Зараз на КНС-5 стоять ще радянські насоси з поплавком: вони або ввімкнені, або вимкнені. Це спричиняє стрибок рівня стоків під вул. Стуса. Сучасні ж насоси змінюватимуть рівень плавно, в залежності від поступлень. То ж сірководень не витіснятиметься назовні, а залишатиметься в колекторі під землею. Там він і зникатиме від контакту з киснем.

КНС-5 на Сихові
Машинний зал КНС-5 на Сихові

Модернізація КНС-5, також, дасть можливість повноцінно очистити річку Зубра та відновити Сихівське озеро. Станом на зараз ця КНС фізично не здатна прийняти всі стоки з району Персенківка, тому вони неочищеними зливаються у Зубру, забруднюючи її.

Відносно чиста вода Зубри змішується з брудною водою із Персенківки, 2023 рік
Ось як каналізація з Персенківки перетворює Зубру в річку-смердючку. Більше за цим посиланням

Чи сморід на вул. Стуса це нова проблема? Ні, про неї знали ще за Союзу, коли проектували мікрорайон Сихів. Тому на вул. Скрипника спорудили власні міні-очисні споруди для аерації стоків. Та, з часом, їх обступили новобудови. Тоді очисні споруди вимкнули, а потім закинули.

Очисні споруди на карті Сихова. Жовтий - труби напірного колектора з КНС
Закинуті очисні споруди на карті Сихова. Жовтий – труби напірного колектора з КНС
Очисні споруди на вул. Скрипника зараз закинуті та недіючі
Закинуті очисні споруди на вул. Скрипника. Більше фото за цим посиланням

Зрозуміло, в час війни дрони важливіші за насоси. Але питання смороду на вул.Стуса, як і забруднення річки Зубра, я піднімав ще в далекому 2019 році! КНС так і не модернізували, зате тепер смердить ще й біля моста на перехресті вул.Угорська – пр.Червоної калини 🙁

Ще в 2019 році я описав причину смороду на вул. Стуса
Ще в 2019 році на ФБ і в пресі я описав причину неприємного запаху на вул. Стуса. Смердить і досі! Більше за цим посиланням

Підсумовуючи:

На вул. Стуса смердить через каналізаційно-насосні станції(КНС) Сихова. Газ сірководень, який ми вдихаємо, є дуже небезпечним навіть у незначних концентраціях.

Кардинальним вирішенням проблеми стане побудова окремого каналізаційного колектора з Сихова на очисні споруди (він є в генплані міста). Суттєво зменшити сморід допоможе модернізація існуючої КНС-5.

Сподобалася стаття? Тоді підписуйтеся на наш Телеграм канал щоб дізнатися про Львів. Наприклад:

Підземний Сихів та куди зникло найбільше озеро Львова
Підземний Сихів та куди зникло найбільше озеро Львова
Залишити відповідь
Вам також може сподобатися

Підземний Сихів та куди зникло найбільше озеро Львова

А чи знали Ви що Сихів мав колись велике озеро? Воно починалося…

Сплав по підземній річці Полтва на човні, від Стрийського ринку і аж до Очисних споруд

Під всім Львовом є розгалужена система підземель. Вони сформовані навколо підземної річки…