Нарешті ми знайшли місце де Євреї, під час війни, півтора роки переховувалися в Полтві. Воно знаходиться під площею Соборною. Там є два сухих коридори які ще залишилися з середньовічної дренажної системи. Довжина кожного коло двадцяти метрів. Ці коридори давно не використовуються як каналізація. Тому там сухо та можна спокійно перебувати довший час.
Вхід в підземелля де колись переховувалися Євреї. Праворуч за кладкою є вихід в Полтву. По драбині можна туди дістатися через люк
Гандзя Тичка – ініціатор дослідження Євреїв в Полтві. Вона сидить в земляному проході в сторону Бернандинського Собору
Другий засипаний хід в сторону Галицького Ринку
Потрапити в це місце можна двома шляхами. Через люк на літньому майданчику кафе навпроти церкви Андрія. Або як Євреї – з Полтви. Сюди веде хід від пам’ятника Міцкевичу по вулиці Валовій та Сербській. Останні двісті метрів треба повзти навкарачки по каналізаційній трубі. Шлях, розташування та конфігурація сховку повністю відповідають спогадам Іґнаци Хіґера.
Сучасний люк кудою тепер можна легко потрапити всередину
Але потрібна драбина. Я її придбав спеціально для цих досліджень. Ми так її і називали ”Єврейська Драбина”
Вид з підземелля на вхід. Сучасна замурована кладка відділяла дощову воду і Полтву від цього підземелля
Вихід у Полтву
Саме так Гандзя та Євреї сюди колись потрапили
Карта сховку
Підземелля ці невеликі, на одну-дві сім’ї. Стояти в повний ріст не вийде, потрібно згинатися. Ну але як ще їм було вижити?! Їжу та необхідні речі їм приносили ззовні працівники каналізації. Спочатку за гроші. А потім зі співчуття. Так тривало довгих півтора роки. Коли прийшла радянська влада знесилені Євреї вибралися на сонячне світло і описали свої пригоди в книжці.
Олександр досліджує залишки предметів у підземеллі
За роки дно вкрилося грунтом. Тому потрібнор було брати металдетектор
Ооо! Знахідка!
Знахідок було багато і різних. Всі вони описані Гандзею тут.
Навіть зараз, за стільки років тут вільно може розташуватися група дослідників
Нарешті ще одна загадка Львова розкрита. Я щасливий що був до цього причетний. Але основну роботу проробила Тичка та Стінгер. Гандзя професійний історик. Вони ж виявили «на підлозі тунелю … лежали предмети, що безперечно свідчили про перебування тут людей у період нацистської окупації.» Зараз в тунелі знаходиться ще доволі багато намитої дощем глини. Можливо під нею будуть нові знахідки.
Залишки старих речей в підземеллі
Цегла з клеймом яка використана для підмурування підземелля
Щось є!
Цей новий цвях вбитий в середньовічну муровану кладку. На нього вішали їжу шоб вберегти від щурів та мишей
Гуляючи площею Соборною чи проводячи Екскурсії Львовом зупиніться коло цього люка. Згадайте про сильних духом людей що витримали під землею довгих півтора роки. Є ідея встановити на цьому місці пам’ятний люк та включити його в екскурсійні маршрути. Все таки це наша історія!
Мені приємно було долучитися та допомогти в цих пошуках!
Постановочне фото у Полтві в память про Євреїв яких вона врятувала
Ця стаття була написана восени 2021 року. Тоді це сприймалося як далека історія про людей що виживали під час війни. На жаль, сьогодні всі ми теж змушені ховатися під землею. Звісно що не так довго як ці нещасні Євреї, але… Я дуже і дуже щасливий що Львів не бомбили так як, наприклад, Маріуполь чи Слов’янськ. Інакше багато з нас теж би переховувалися в Полтві. Все таки армований бетон і багато метрів грунту над ним надійніше ніж підвали багатоповерхівок.
Сподобалися дослідження? Тоді підписуйтеся на наш Телеграм канал і будьте в курсі всіх невідомих місць Львова! Наприклад:
1 коментар
Сьогодні сумний та щасливий день водночас. Сумний – бо рівно 80 років тому, 27 липня радянські війська окупували Львів і залишилися тут на 50 років.
Вступ радянських військ у Львів
Щасливим він став для євреїв, які проживши в Полтві півтора роки, нарешті змогли вибралися на поверхню. Вони були настільки знесилені, що не могли, навіть, стояти на ногах.
Також, у цей день Совєти ліквідували «Армію Крайову» чим припинили знищення українських сіл навколо Львова. «Волинська трагедія» була й тут: воювали між собою замість того, щоб дати відсіч окупанту.
Хрести загиблим у спаленому поляками селі Віняви під Львовом
Ось як виглядає те місце, де Євреї провели півтора роки в темноті, тісноті та голоді. Уявляю який капець мав творитися там наверху, щоб змусити людей аж так страждати під землею!
Тут, під землею, Євреї півтора роки переховувалися від німців
Ось що там внизу!